Kamu örgütlerinde liderlik ve güç mesafesi ilişkisi: Pamukkale Belediyesi üzerine bir inceleme
Leadership and power distance in public organizations: A review on Pamukkale Municipality
- Tez No: 775163
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MISRA CİĞEROĞLU ÖZTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Kent Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Yaşadığımız çağda birçok alanda sıklıkla şahit olduğumuz değişim ve dönüşüm dalgası, siyasal, ekonomik, idari, toplumsal ve kültürel düzenleri sorgular ve hatta bunların alternatiflerini araştırır hale evirilmiştir. Küresel düzenin sunmuş olduğu bu dalga, yönetim alanında da varlığını hissettirmektedir. Böylece örgüt yapılarına, işleyişlerine ve kabul görülmüş olan yönetsel kültürlerine yeni anlamlar kazandırmak kaçınılmaz olmaktadır. Kamu yönetimi disiplini de değişim ve dönüşüm dalgasından nasibini almaktadır. Kamu yönetiminin dönüşümünde; toplumsal eleştiriler, teknolojik gelişmeler, savaşlar, ekonomik krizler, yönetsel tercihler, siyasi dönüşümler, sosyal yapıdaki değişimler gibi dinamikler dönüm noktası olmuştur. Bu dönüşümlerle örgüt içindeki yönetsel enstrümanlar da sürekli kendisini geliştirmiştir. Yeni kamu yönetimi ilkelerinin örgüt içerisinde uygulanabilirliğini sağlamak gerekmektedir. Bu noktada, örgüt kültürüne yön verebilme adına yöneticinin liderlik vasfı değer kazanmıştır. Örgüt içinde uygulanan yönetsel kültürü analiz edebilme açısından güç mesafesi kavramından yararlanılabilir. Bu araştırmada, örgütün yönetsel kültürü ve yöneticinin liderlik vasfı güç mesafesinin düzeyini örgüt içerisinde ölçebilme adına önem taşımaktadır. Geleneksel kamu yönetiminde lider yönetici profili ile yeni kamu yönetimindeki lider yönetici profilinin örgüt içerisindeki güç mesafesi düzeyine tesiri ortaya koyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The wave of change and transformation, which we frequently witness in many areas in the age we live in, has evolved into questioning political, economic, administrative, social and cultural orders and even investigating alternatives to them. This wave presented by the global order makes its presence felt in the field of management as well. Thus, it is inevitable to give new meanings to organizational structures, processes and accepted managerial cultures. The discipline of public administration also gets its share from the wave of change and transformation. In the transformation of public administration; Dynamics such as social criticism, technological developments, wars, economic crises, managerial choices, political transformations, and changes in social structure have been turning points. With these transformations, the administrative instruments within the organization have also improved themselves. It is necessary to ensure the applicability of the new public administration principles within the organization. At this point, the leadership quality of the manager has gained value in order to give direction to the organizational culture. The concept of power distance can be used to analyze the managerial culture applied within the organization. In this research, the managerial culture of the organization and the leadership qualification of the manager are important in order to measure the level of power distance within the organization. The effect of the profile of the leader-manager in traditional public administration and the profile of the leader-manager in the new public administration on the level of power distance in the organization is revealed.