Ege bölgesindeki çekirdeksiz kuru üzüm depolarının yapısal sorunları üzerine bir araştırma
Structural problems of sultana depots in Ege region
- Tez No: 77518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmada kurutularak değerlendirilen çekirdeksiz kuru üzümün tüketim anına dek geçen süre boyunca muhafaza edildiği basit depoların yapısal özellikleri, depo koşulları, istif şekilleri, zararlılara karşı alman önlemler seçilen 3 depoda incelenmiş ve bu depolarda karşılaşılan sorunlar ele alınmıştır. Araştırmanın amacına ulaşmak için seçilen depolarda 8 hafta boyunca dış sıcaklık, depo sıcaklığı, depo bağıl nemi ve istifleme şekli gibi çevresel etmenler, ürün nemi, hasarlı dane, batık çöp, şekerli dane, küflü dane, mikrobiyal yük gibi kuru üzüm kalite özellikleri belirlenmiş ve çevresel etmenlerin kalite özelliklerine olan etkisi incelenmiştir.IV Bu etkiyi ortaya koyabilmek amacıyla varyans analizi, regresyon analizi, aritmetik ortalamalar gibi istatistiksel yöntemlerden yararlanılmıştır. Araştırmada kuru üzüm kalitesinde minimum kayıp sağlayabilmek için deponun dışarıdaki sıcaklık ve nemden etkilenmeyecek bir izolasyona sahip olması, deponun iyi havalandırılması ve kasa ile istifleme şekline geçilmesi sonucuna varılmıştır. i
Özet (Çeviri)
3 different sultana depots are used as a material to determine the structural problems of sultana depots in Ege Region in this project. Structural properties and conditions of different depots, product stowing, pest control system, the effects of temperature, moisture and stowing conditions on the quality of product are examined. As a result of thisVI project, it was seen that, product moisture, damaged berries and microbial load of product are effected by temperature and moisture in the depots. To reduce this negative effects, depots should have efficient structural properties to avoid the effect of environmental conditions.