Bornova koşullarında II farklı yonca çeşidinin verim ve diğer bazı verim özellikleri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 77517
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA AVCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
VIII ÖZET BORNOVA KOŞULLARINDA 11 FARKLI YONCA ÇEŞİDİNİN VERİM VE DİĞER BAZI VERİM ÖZELLİKLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR CEVHERİ, Abdul Cenap Yüksek Lisans Tezi, Tarla Bitkileri Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Rıza AVCIOĞLU Mart 1998, 34 sayfa Bu çalışma Bornova/İzmir ekolojik koşullarında 1996 vejetasyon döneminde, değişik yonca çeşitlerinin Ege Bölgesi koşullarındaki performanslarını saptamak amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada 11 yonca çeşidinin yeşil ve kuru ot, kuru madde verimleri ile yaprak- sap içerikleri incelenmiştir. Elde edilen veriler, Mede, C-9491 ve C-9190 çeşitlerinin Yeşil Ot ve Kuru Madde verimi açısından en iyi sonucu verdiğini göstermiştir. Yaprak kuru ot verimi açısından C-9470, C-9560, C-9190, Mede ve Express en başarılı çeşitler olmuştur. Anahtar Kelimeler : Akdeniz İklimi, Yonca, Medicago sativa, çeşit(ler), verim(ler)
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT INVESTIGATIONS ON THE YIELD AND SOME OTHER YIELD CHARACTERISTICS OF 1 1 DIFFERENT ALFALFA VARIETIES UNDER BORNOVA CONDITIONS CEVHERİ, Abdul Cenap MSc in, Field Crops Department Supervisior : Prof. Dr. Rıza AVCIOGLU March 1998, 34 pages This study was conducted to determine the performances of different alfalfa varieties under Bornova/İzmir ecological conditions during the vegetation period of 1996. The green matter, hay and dry matter yields and leaf-stem constituents of 1 1 alfalfa varieties were tested in the experiment. The data obtained indicated that Mede, C-9491 and C-9190 varieties gave the best results in terms of green matter and dry matter yields varieties suck as C-9470, C-9560, C-9190, Mede and Express were the most succesful material with regard to leaf yield. Keywords : Mediterranean Climate, Alfalfa, Medicago sativa, variety(ies), yield(s) L