Bilgi ve iletişim teknolojilerinde rekabet üstünlüğü yaratma stratejileri: İzmir özelinde Türkiye modeli
The strategies to create competitive advantage in information and communication technologies: Turkiye model in İzmir province
- Tez No: 775253
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK SOYUER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler ulaşım ve haberleşme maliyetlerini sürekli olarak azaltmaktadır. Azalan maliyetler de işletmelerin yurt dışı faaliyetlerini artırmalarına neden olmaktadır. Artan yurt dışı faaliyetlerin devamlılığı ise işletmelerin küresel rekabete maruz kalmalarına sebep olmaktadır. Rekabet Üstünlüğü, işletmelerin varlıklarını sürdürmeleri için en önemli ihtiyaçlarından biri olarak bilinmektedir. Bu nedenle, işletme kurucuları veya üst düzey yöneticileri artan yurt dışı pazar faaliyetlerinde rekabet üstünlüğü elde etmek amacıyla çeşitli stratejilere yönelmektedir. İşletmelerin uluslararasılaşma düzeyleri arttıkça stratejilerinde de değişikliklere gitmeleri gerekmektedir. İşletmelerin kıt kaynakları ile yurt dışı faaliyetlerine yönelme veya bu yönlü faaliyetlerini arttırma çabaları kapsamında yeni ve erken uluslararasılaşma modeli olarak Küresel Doğan İşletme olgusu dikkat çekici görülmektedir. Araştırma çerçevesinde bilgi ve iletişim teknolojisi alanında faaliyet gösteren işletmelerin rekabet üstünlüğü yaratılmasında Küresel Doğan İşletme modeline yatkınlığı ve işletmenin özellikleri arasında bir bağ kurulmaktadır. Küresel Doğan İşletme modeli, işletmenin kurulduğu andan itibaren veya işletme kurulduktan kısa bir süre sonra uluslararasılaşma yoluyla rekabet üstünlüğü elde ettiği görülmektedir. Tez kapsamında Karma Yöntem araştırması gerçekleştirilerek, hem nitel ve hem de nicel yöntemler bir arada kullanılmaya çalışılmaktadır. Bu çerçevede veri toplanması amacıyla anket çalışması ve odak grup görüşmesi uygulanmaktadır. Araştırmaya konu işletmelerin, Küresel Doğan İşletme olgusuna yatkınlık düzeyi ile işletmeleri uluslararasılaşmaya iten veya engelleyen ortak unsurların belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma kapsamındaki iş yazılımı üreticileri arasından seçilen işletmelerin, Kürsel Doğan İşletme olma özelliği taşımaları ve ağırlıklı olarak İzmir menşeli olmaları incelenmektedir. Tez; bilgi ve iletişim teknolojileri alanında faaliyet gösteren işletmelerin rekabet üstünlüğü elde etmelerini sağlayan rekabet üstünlüğü stratejilerinin İzmir özelinde ortaya konularak Türkiye modeli oluşturulmasını konu almaktadır.
Özet (Çeviri)
The developments in information and communication technologies are continuously decreasing the cost of transportation and intercommunication. The decreasing cost will cause the companies to increase cross-border activities. The durability of the rising of cross-border activities cause the companies be exposed to the global competition. Competitive Advantage is known to be one of the most essential needs for the companies to survive. Therefore, the founders of the companies or senior executives turn to various strategies with the aim of gaining competitive advantage in the growing cross-border marketing activities. As the companies get more globalized, they had better go for the change in their strategies. Within the scope of orientation to cross-border activities with the scarce resources or increasing activities with this aim, the term of Born Global Companies is seen remarkable as the new and early globalization method. The link is established between the features of the company and its aptitude for the model of Born Global Companies, in creating competitive advantage of the companies working in information and communication technologies. In the survey, in the model of Born Global Companies, the companies are seen to obtain competitive advantage, dating from the foundation of the company or after a short while. Within the scope of the dissertation, mixed method case study is applied with the use of both quantitative and qualitative methods. In this frame, with the aim of data acquisition, questionnaire study and focus group discussion are applied. In the research, it is aimed to determine the mutual factors between preventing or pushing forward globalization and the aptitude level of the given companies as the Born Global Companies. The companies, which are chosen among the producers of business software in the scope of the survey, are analyzed in both having the feature of being a Born Global Company and mainly originated in İzmir Province. The dissertation is about creating a Türkiye model with the competitive advantage strategies specified in İzmir Province, which enables the companies working in information and communication technologies to gain competitive advantage.