Yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hastaların algıladıkları çevresel stresörler ve uyku kalitesine etkisi
Environmental stressors perceived by patients being treated in intensive care unit and their effect on SLEEP quality
- Tez No: 775271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN AYDIN SAYILAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışma yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hastaların algıladıkları çevresel stresörler ve uyku kalitesine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlandı ve uygulandı. Araştırma örneklemini Kırklareli ilinde bir devlet hastanesinin genel yoğun bakım ünitesinde yatan 80 hasta oluşturmaktadır. Örnekleme 18-75 yaş aralığında, bilinçli ve iletişim kurabilen, çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden hastalar dahil edildi. Araştırmada veri toplamak için literatür taranarak hazırlanan ''Hasta Tanıtım Formu'',“Yoğun Bakım Ünitesinde Çevresel Stresörler Ölçeği”(YBÜÇSÖ) ve ''Richards-Campbell Uyku Ölçeği'' (RCUÖ) kullanıldı. Verileri değerlendirmek için SPSS 21 (Statistical Package for Social science for Windows, Version 21.0) paket programı, t Testi, Pearson Korelasyon analizi testi ve farklar Mann-Whithney U ve Kruskall Wallis testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted as a descriptive study to determine the environmental stressors perceived by patients treated in the intensive care unit and their effect on sleep quality. The sample of the study consisted of 80 patients hospitalized in the general intensive care unit of a state hospital in Kırklareli province. Patients between the ages of 18-75, who were conscious and able to communicate and who voluntarily agreed to participate in the study were included in the sample. ''Patient Introduction Form'', ''Scale of Environmental Stressors in Intensive Care Unit'' and ''Richards-Campbell Sleep Scale'' were used as data collection tools. SPSS 21 package program, t test, Pearson correlation analysis test, Mann-Whithney U and Kruskall Wallis tests were used to evaluate the data.