Reanimasyon yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların çevresel stresörlerden etkilenme durumları
The effects of environmental stressors on patients in reanimation intensive care unit
- Tez No: 540975
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KANAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma bir üniversite hastanesinin reanimasyon yoğun bakım ünitesinde yatmakta olan hastaların çevresel stresörlerden etkilenme durumlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte planlandı ve yapıldı. Veriler, reanimasyon yoğun bakım ünitesinde 28.08.2017-01.02.2018 tarihleri arasında yatmakta olan, araştırmaya katılmayı kabul eden, 18 yaş üzeri, bilinci açık, sedasyon almayan, işbirliği yapabilen, iletişim problemi olmayan, en az bir gece yoğun bakım ünitesinde tedavi gören 142 hastadan toplandı. Veriler 1981 yılında Ballard tarafından geliştirilen, 1989 yılında Cochran ve Ganong tarafından revize edilen, 2010 yılında Funda Aslan tarafından Türkiye'de geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan, 42 maddeden oluşan ''Yoğun Bakım Ünitesinde Çevresel Stresörler Ölçeği'' ve araştırmacının literatür incelemesi sonucu hazırlamış olduğu sosyodemografik özellikler ve hastalığa ilişkin bilgilere ait sorulardan oluşan ''Hasta Tanıtım Formu'' nu bireysel olarak cevaplaması ile toplandı (Aslan 2010). İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların (ortalama, standart sapma, medyan, frekans, oran, minimum, maksimum) yanı sıra nicel verilerin karşılaştırılmasında, normal dağılım göstermeyen değişkenlerin iki grup karşılaştırmalarında Mann Whitney U testi kullanıldı. Normal dağılım göstermeyen üç ve üzeri grupların karşılaştırmalarında ise Kruskal Wallis testi kullanıldı. Değişkenler arası ilişkilerin değerlendirilmesinde de Spearman's Korelasyon Analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted as a descriptive study to determine the effects of environmental stressors on patients in a reanimation intensive care unit of a university hospital. The data were collected from 142 patients in the reanimation intensive care unit between the dates of 28.08.2017 and 02.02.18, who agreed to participate in the study, over 18 years old, conscious open, non-sedated, able to cooperate, no communication problem, at least one night in intensive care unit. Data were collected '' Environmental Stressors Scale in the Intensive Care Unit '' consisting of 42 items, developed by Ballard in 1981, revised by Ganong and Cochran in 1989, made the validity and reliability study of Turkey by Funda Aslan in 2010, and researchers of the literature review which was prepared as a result sociodemographic characteristics and information related to the disease were gathered with an individual response to the“Patient Presentation Form”(Aslan 2010). NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) program was used for statistical analysis. Mann Whitney U test was used in comparison of descriptive statistical methods (mean, standard deviation, median, frequency, ratio, minimum, maximum) as well as quantitative data and two group comparisons of non-normal distributions. Kruskal Wallis test was used in the comparison of three groups with no normal distribution and over groups. Spearman's Correlation Analysis was used to evaluate inter-variable relationships.