Spontan intraserebral kanaması hastalarda hematom genişleme skorlamalarının etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the efficiency of hematoma expansion scoring in patients with spontaneous intracerebral hemorrhage
  1. Tez No: 775307
  2. Yazar: RECEP MURAT MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ÇOŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Nöroloji, Nöroşirürji, Emergency Medicine, Neurology, Neurosurgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş ve Amaç: Spontan intraserebral kanama (İSK) tüm inmelerin %10-20 sini oluşturur ve iskemik inmeye göre daha yüksek mortalite ve morbiditeye sahiptir. Kontrastsız beyin BT ile yapılan ilk tanılama sonrasında kanamanın genişlemesinin öngörülmesi ve prognozun belirlenmesi için nörobelirteçler araştırılmış ve çeşitli skorlar geliştirilmiştir. Çalışmamızda acil servise spontan intraserebral kanama ile başvuran olgularda, intraserebral kanama genişlemesini ön görmede kullanılan BRAIN, BAT, HEP, Brouwers skorlamalarının hematom genişlemesini öngörme başarısını, acil servis sonlanımı ve hastaların 28 günlük mortalitesini belirlemedeki etkinliklerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Erişkin Acil Servisine 15.04.2017 - 15.04.2022 tarihleri arasında başvuran ve spontan intraserebral kanama tanısı almış, beyin BT anjiografi (BTA) ve kontrol BBT çekilmiş olan tüm hastaların çalışmaya alındı. Hastaların demografik verileri, klinik değerlendirmeleri ve laboratuvar incelemeleri çalışma formuna kaydedildi. Radyolojik görüntüler çalışma ekibindeki nöroradyologlar tarafından değerlendirildi ve BT'lerde kanamada değişimler ve nörobelirteçler belirlendi. İntraserebral kanama genişlemesini ön görmede kullanılan dört skorlama yönteminin hematom genişlemesini öngörme başarısını, acil servis sonlanımları (servis yatış, yoğun bakım yatış, girişimsel müdahale, cerrahi, exitus) ve hastaların 28 günlük mortalitesini belirlemedeki etkinlikleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza toplam 43 hasta dahil edildi ve hastaların 23'ünde (%53,5) hematom hacmi artışı görüldü. Hacim artışını öngörme için yapılan ROC analizlerinde eğri altında kalan alan (AUC), BRAIN için 0,510, BAT için 0,607, Brouwers için 0,538 ve HEP için 0,648 idi. İlk 28 günde 10 hastanın (%23,3) exitus olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Spontaneous intracerebral hemorrhage (ISC) constitutes 10-20% of all strokes and has a higher mortality and morbidity than ischemic stroke. After the initial diagnosis with non-contrast brain CT, neuromarkers were investigated and various scores were developed to predict the expansion of bleeding and to determine the prognosis. In our study, we aimed to compare the effectiveness of BRAIN, BAT, HEP, Brouwers scores used to predict intracerebral hemorrhage enlargement in predicting hematoma enlargement, emergency service outcome and 28-day mortality in patients who presented to the emergency department with spontaneous intracerebral hemorrhage. Materials and Methods: All patients who applied to Dokuz Eylül University Hospital Adult Emergency Service between 15.04.2017 and 15.04.2022 and were diagnosed with spontaneous intracerebral hemorrhage and had CTA and control CCT were included in the study. Demographic data, clinical evaluations and laboratory examinations of the patients were learned from the electronic files in HBYS and recorded in the study form. Radiological images were evaluated by neuroradiologists in the study team, and changes in bleeding and neuromarkers were determined on CTs. The effectiveness of four scoring methods used to predict intracerebral hemorrhage enlargement in predicting hematoma enlargement, emergency department outcomes (service hospitalization, intensive care hospitalization, interventional intervention, surgery, death) and 28-day mortality of patients were compared. Results: A total of 43 patients were included in our study, and an increase in hematoma volume was observed in 23 (53.5%) of the patients. The area under the curve (AUC) for predicting volume increase was 0.510 for BRAIN, 0.607 for BAT, 0.538 for Brouwers, and 0.648 for HEP. It was determined that 10 patients (23.3%) died in the first 28 days.