The change of university students' place attachment in public spaces during the COVID-19 pandemic: A case study on the Middle East Technical University campus
COVID-19 pandemisi sırasında üniversite öğrencilerinin kamusal alanlardaki yer bağlılıklarının değişimi: Orta Doğu Teknik Üniversitesi kampüsü örneği
  1. Tez No: 775317
  2. Yazar: DENİZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ELA ARAL, PROF. DR. ANLI ATAÖV DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Aralık 2019'da Wuhan'da ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya hızla yayılan SARS-CoV-2 virüsü ile birlikte insanların hayatında önemli değişiklikler meydana gelmiştir. Dünyanın geri kalanında olduğu gibi Türkiye'de de virüsün yayılmasını kontrol altına almak için karantina, kısıtlama ve sosyal izolasyon önlemleri uygulandı. Bu önlemler kapsamında hareketlilik kısıtlanmış ve insanlar evlerinde kalmak zorunda kalmıştır. Üniversite öğrencileri mobil ve sosyal bir grup olarak toplumda yerlerini almaktadır. COVID-19 pandemisi sırasında getirilen kısıtlamalar, karantinalar ve sosyal izolasyon önlemleri bu hareketliliği, sosyal etkileşimi ve faaliyetleri sınırlamış/azaltmıştır. Bu önlemlerle birlikte öğrencilerin sosyal hayatla ilişkileri oldukça zayıflamıştır. Bu durum günlük yaşamlarında bağlı oldukları mekanlarla olan ilişkilerini de olumsuz etkilemiştir. Salgınla birlikte dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye'de de kamusal alanlar verimli bir şekilde kullanılamamış ve bu alanlarla olan bağlar ister istemez etkilenmiştir. Bu tez, COVID-19 pandemisi sürecinde üniversite öğrencilerinin Orta Doğu Teknik Üniversitesi kampüsündeki açık kamusal alanlara olan yer bağlanmalarındaki değişimi incelemeyi ve değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Teorik kısımda yer bağlılığı ve kamusal alan kavramları derinlemesine incelenmiş ve kamusal alanlarda yer bağlılığını etkileyen parametreler belirlenmiştir. Ayrıca COVID-19 döneminde mekana bağlılık ve kamusal alan kullanımı üzerine yapılan çalışmalar incelenmiştir. Vaka çalışması, öğrencilerin ODTÜ kampüsündeki açık kamusal alanlara olan bağlılıklarını ve bu bağlılığın COVID-19 döneminde değişip değişmediğini bir anket uygulayarak araştırmıştır. Cevaplar içerik analizi ve betimleyici istatistiksel analiz yöntemleri ile analiz edilmiştir. Anket sonuçlarına göre, COVID-19 döneminde ankete katılanların %57'sinin ODTÜ kampüsündeki açık kamusal alanlara bağlılığının azaldığı belirlenmiştir. Bu azalmaya etki eden parametreler yüzdelerine göre azalan sırada olarak: kullanım sıklığı (%29), etkileşim ve aktiviteler (%29), güvenlik duygusu (%20), etkileşim süresi (%13), erişilebilirlik (%8) ve fiziksel nitelikler (%3) olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
With the SARS-CoV-2 virus, which emerged in Wuhan in December 2019 and spread rapidly all over the world in a short time, there have been significant changes in people's lives. As in the rest of the world, quarantine, restriction, and social isolation measures were implemented to control the spread of the virus in Turkey. Within these measures, mobility was restricted, and people had to stay home. University students have taken their place in society as a mobile and social group. Restrictions, quarantines, and social isolation measures introduced during the COVID-19 pandemic have restrained/reduced this mobility and social interaction and activities. With these restrictions, their relationships with social life have weakened considerably. This has negatively affected their relationships with the places they are attached to in their daily lives. With the pandemic, public spaces could not be used efficiently in Turkey, and the rest of the world, and the ties with these spaces were inevitably affected. This thesis aims to examine and evaluate the change in the place attachment of university students to open public spaces on Middle East Technical University campus during the COVID-19 pandemic. In the theoretical part, the concepts of place attachment and public space were investigated in depth, and the parameters affecting place attachment in public spaces were determined. Also, the studies on place attachment and the use of public space during the COVID-19 period were examined. The case study investigated students' attachment to open public spaces on the METU campus and whether this attachment changed during the COVID-19 period by surveying 60 respondents. The answers have been analyzed with content analysis and descriptive statistics. According to the results of the survey, it was determined that the attachment of 57% of the respondents to the open public spaces on the METU campus decreased during the COVID-19 period. The parameters that affect this decrease are frequency of use (29%), interaction and activities (29%), sense of security (20%), length of engagement (13%), accessibility (8%), and physical attributes (3%) in descending order in terms of their percentages.