İç mekan tasarımında kullanılan malzemelerin algısal değerlendirmeleri üzerine yapılmış çalışmaların sistematik incelemesi
A systematic review of studies on the perceptual evaluation of materials used in interior design
  1. Tez No: 775318
  2. Yazar: MELİKE BAKI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
İnsanın mekan ile etkileşim sürecinde olması ve mekanın algısal değerlendirmesinde mekanda kullanılan malzemeler önemli bir etken olmaktadır. İç mekan tasarımında malzemelerin algısal değerleri de tasarımcılar tarafından göz önünde bulundurulmalıdır. İç mekanda kullanılan malzemelerin algısal değerlendirmelerine ulaşmak amacıyla yapılan çalışmalar sınırlıdır. Bu bağlamda, bu tez çalışmasında, iç mekanda kullanılan malzemelerin algısal değerlendirmeleri bakımından nasıl ve ne şekilde olduğuna yönelik bilgilere ulaşmak amacını taşımaktadır. Araştırma kapsamında, literatürde yer alan çalışmalar sistematik inceleme yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Tez çalışması üç ana olgu üzerinde kurgulanmıştır. Araştırmanın problemine, amacına ve sınırlılıklarına yönelik bilgiler araştırmanın tasarımı bölümünde açıklanmıştır. Kuramsal çerçeve bölümünde araştırmanın ana olguları olan algı, mekan ve malzeme konularına yönelik bilgilere yer verilmiştir. Tez çalışmasında, amaca uygun sonuçlara ulaşmak için sistematik inceleme yöntemi kullanılmıştır. Sistematik incelemenin anahtar kelimeleri 'iç mekan, malzeme, algı' olarak belirlenmiştir. Anahtar kelimeler, 'Scopus, Web of Science ve Science Direct' veri tabanlarında taranmıştır. Çalışmaların metin türünün makale olması ve metin dilinin İngilizce olması yönünde tarama kriterleri sınırlandırılmıştır. Veri tabanlarında en son tarama 07.09.2022 tarihinde yapılmış ve toplam 126 adet çalışmaya ulaşılmıştır. Veri tabanlarından elde edilen çalışmalardan 36 adeti tekrar ettiği gerekçesiyle çıkarılmıştır. Kalan 90 adet çalışmanın uygunluk kriterlerini sağlayıp sağlamadığı kontrol edilmiştir. Uygunluk kriterlerini sağlamayan çalışmalar incelemeden hariç tutulmuş, kriterleri sağlayan 10 adet çalışma incelemeye dahil edilmiştir. Sistematik incelemenin işleyişi hakkındaki bilgiler, veri tabanlarından elde edilen çalışmalar, çalışmaların seçim süreçlerine dair tüm bilgiler, araştırmanın gereç ve yöntem bölümünde aktarılmıştır. Araştırmanın bulgular bölümünde sistematik incelemeye dahil edilen çalışmaların verileri çekilmiş, analiz edilmiş, karşılaştırmaları yapılmıştır. Elde edilen bulgular anlatı yoluyla aktarılmış ve tablolar halinde sunulmuştur. Bulguların değerlendirmesi tartışma bölümünde yapılmıştır. Sonuç bölümünde tez çalışmasına yönelik genel bir değerlendirme yapılmış ve gelecek çalışmalara dair öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The materials used in the space has a significant impact in the process of interacting with the space and the perceptual evaluation of the space. The perceptual values of materials in interior design must also be taken into consideration by designers. This thesis study was conducted to access perceptual evaluation data of materials used interior. The thesis is based on three main cases. 'Design of the Research' section covers the problem, purpose, and limitations of the research. In the 'Theoretical Framework' section, the literature search data for perception, space, and material topics, which are the main facts of the research, are included. In the thesis study, systematic review method was used to reach relevant results. The keywords of systematic review are 'interior design, material, perception'. Keywords are searched in the 'Scopus, Web of Science and Science Direct' databases. The search criteria for the text are filtered as an article and the language is English. The final search was completed on September 7, 2022, and 126 studies are reached. The studies obtained from the databases, 36 were excluded because of the repetition. It has been checked whether the remaining 90 studies meet the eligibility criteria. The Studies that do not meet the criteria has been excluded from the systematic review, and 10 studies that meet the criteria have been included in the systematic review. The information about the functioning of the systematic review, the studies obtained from the databases, all the information about the selection processes of the studies are given in the 'Materials and Methods' section of the research. In the 'Findings' section of the research, the data of the studies included in the systematic review was retrieved, analyzed, compared. The findings obtained were transferred through narrative and presented in tables. The assessment of the findings was completed the 'Discussion' section. The 'Conclusion' section has a general assessment of the thesis study and suggestions for future studies have been presented.