Konya ürünlü mahallesi arazi toplulaştırma uygulamasının tarımsal altyapı hizmetlerine etkisi
Land consulation affect on agro- infrastructures performance in Konya – ürünlü village
- Tez No: 775336
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TOPAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Tarım alanlarının farklı sebeplerle bölünmesi, şekillerinin bozulması, dağılması ve üretime elverişli olmayan bir hal almasına arazi parçalanması denilmektedir. Bu durumdaki tarım alanlarında, bu elverişsiz durumu ortadan kaldırmak için yapılan yeniden düzenleme işlemine ise arazi toplulaştırması denilmektedir. Bu çalışma, Konya ili Çumra ilçesine bağlı Ürünlü köyünde 2018 yılında başlanıp, 2021 yılında tamamlanan arazi toplulaştırma uygulamasının kazanımlarını değerlendirmek için yapılmıştır. Çalışmada söz konusu tarım sahası için; proje uygulama öncesi ve sonrası durum parsel yapısı ve tarımsal altyapı tesisleri bakımından karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Yapılan değerlendirmeye göre, tarım alanının yeniden düzenlenmesiyle; çiftçi parselleri 411'den 314 adede azaltılmış ve parsellerin çoğu dikdörtgen şekle dönüştürülmüştür. Ortalama tarım parseli alanı 24.16 dekardan 30.88 dekara büyütülmüş ve parsellerin tamamı tarımsal yol şebekesine kavuşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Land fragmentation is the division of agricultural lands for different reasons, their deformation, dispersal and becoming unsuitable for production. In such agricultural areas, the rearrangement process to eliminate this unfavorable situation is called land consolidation. Land Consolidation process basically; It is the process of bringing together the pieces of land that is divided, scattered, deformed and unsuitable for agriculture due to various reasons and rearrangement of the enterprises. This study was carried out to evaluate the achievements of the land consolidation application, which was started in 2018 and completed in 2021, in Ürünlü village of Konya province Çumra district. In the study, the situation before and after the implementation of the project was analyzed comparatively in terms of parcel structure and agricultural infrastructure facilities. According to the results of the evaluation, with the rearrangement of the agricultural area; farmer plots were reduced from 411 to 314 and most of the plots were converted to rectangular shape. The average agricultural plot area has been increased from 24.16 decares to 30.88 decares, and agricultural roads have been rearranged to serve all of the parcels.