OZF2 fenotiyazin türevinin anti-kanser ve anti-inflamatuar aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of anti-cancer and anti-inflammatory activities of OZF2 phenothiosin derivative
  1. Tez No: 775364
  2. Yazar: ŞULE MERVE ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FURKAN AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Kanser, diğer hastalık gruplarındaki ölüm oranları ile karşılaştırıldığında en büyük orana sahip hastalık gruplarından biridir. Bu tür hastalıklarda en büyük problem hücrelerin hızlı şekilde büyümesi, çoğalması ve çeşitli dokulara metastaz yaparak tehdit oluşturmasıdır. Kanser hastalarını iyileştirebilmek için uygulanan teknikler ve ilaçların yan etkileri çok ağır olduğundan, daha güçlü ve daha etkili antikanser ilaç adayı olarak çalışmamızda yeni OZF2 fenotiyazin türevi sentezlendi. Fenotiyazin türevleri hem tıp alanında hem de endüstriyel alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Bu türevlerin biyolojik etkinlikleri oldukça geniş olmakla birlikte, birçok hastalık grubunda tercih edilen ilaçlar arasında yer alır. Bu çalışmada sentezlenen N-substitue fenotiyazin türevi sentezlendikten sonra, molekül yapısı 1H NMR ve 13C NMR ile doğrulanmıştır. Molekül, fenotiyazin halkasındaki azot atomuna bağlı uzun alkil zincirinde elektronegatif oksijen ve klor atomu içermektedir. OZF2 fenotiyazin türevinin, dünya genelinde insidansı en yüksek kanser türleri arasında yer alan kolon kanseri hücre hattında MTT testi ile anti-kanser aktivitesi test edildi. MTT testi, tetrazolyum tuzunun (3(4,5-dimetiltiyazol-2-il)-2,5-difenil tetrazolyum bromür) mor formazana dönüşümü ile hücre canlılığı ölçülmektedir. Çalışmamızda çeşitli yoğunluklarda (1,2,4,8 ve 10 ug/ml) OZF2 fenotiyazin türevi, 24-48-72 saat inkübe edildi. Daha sonra makrofaj hücreleri ile fenotiyazin türevini farklı konsantrasyonlarda (0.5- 1-3 ug/ml), 24 saat inkübe ettik. LPS ile muamele edilen ve edilmeyen makrofaj hücrelerinde, pro-inflamatuar sitokin olan TNF-α ve IL-6 sitokinlerin salınım seviyeleri sandviç ELISA yöntemi kullanılarak ölçülüp, değerlendirilerek anti-inflamatuar aktivitesi test edildi.
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the disease groups with the highest rate of death compared to other diseases. The biggest problem in such disorders is the rapid growth and proliferation of the cells and the threat of metastasis to various tissues. Since the side effects of the drugs and techniques applied to cure cancer patients are very severe, a new OZF2 phenothiazine derivative was synthesized in our study as a stronger and more effective anticancer drug candidate. Phenothiazine derivatives are frequently used in both medicine and industrial fields. Although the biological activities of these derivatives are quite wide, they are among the drugs preferred in many disease groups. After synthesizing the N-substituted phenothiazine derivative as part of this study, its molecular structure was confirmed by 1H NMR and 13C NMR. The molecule contains electronegative oxygen and chlorine atoms in the long alkyl chain attached to the nitrogen atom in the phenothiazine ring. The anti-cancer activity of the OZF2 phenothiazine derivative was tested with the MTT test on the colon cancer cell line, which is among the cancer types with the highest incidence worldwide. The MTT test measures cell viability by conversion of tetrazolium salt (3(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyl tetrazolium bromide) to purple formazan. In our study, OZF2 phenothiazine derivative at various concentrations (1,2,4,8 and 10 ug/ml) was incubated with the colon cancer cells for 24-48-72 hours. Then, we incubated the phenothiazine derivative at different concentrations (0.5-1-3 ug/ml) for 24 hours with macrophage cells. Anti-inflammatory activity was tested by evaluating the release levels of pro-inflammatory cytokines TNF-α and IL-6 cytokines in macrophage cells treated and untreated with LPS.