Tasvir-i Efkâr gazetesi üzerine bir inceleme (Yıl: 1922/ Sayı: 3231-3590)
A review on Tasvir-i Efkâr newspaper (Year: 1922, Issue: 3231 - 3590)
- Tez No: 775363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMİS KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 540
Özet
Bu tez çalışmasında Tasvir-i Efkâr gazetesinin 1922 yılı sayıları (3231-3590) incelenmiştir. 1922 yılı, yaşanan siyasî ve sosyal olaylar gereği son derece önemli bir yıldır. Tasvir-i Efkâr gazetesi, Gazi Mustafa Kemal Paşa önderliğindeki millî kurtuluş mücadelesi destek veren ve dönemin önemli konuları hakkında bilgi ve belgeleri okuyucularına büyük bir hassasiyetle ulaştıran etkili bir yayım organıdır. Gazetedeki başmakalelerin genelinde Ebüzziyazade Velid'in imzası vardır. Bu makalelerde Millî Mücadele'nin hassasiyetlerini de içeren pek çok fikrî ve siyasî makale kaleme almıştır. Siyasî konferans ve toplantılar da bu dönemde önemli bir yere sahiptir. Gazetede ilk olarak İtilaf Devletleri tarafından 1922 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen Cannes Konferansı ve ardından toplanan Cenova Konferansı hakkında teferruatlı bir bilgi akışı vardır. Ardından gazete yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin de kuruluş taşlarını döşeyen ve 30 Ağustos zaferiyle birlikte ilk olarak Mudanya Mütarekesi'ne ve ardından Lozan Konferansı'na sahne olan önemli olaylar okuyucuya olduğu gibi aktarılmıştır. Bu uluslararası toplantılarda alınan kararlarla beraber gelişen olaylar hakkında önemli bilgi ve belgeler gazeteye yansımıştır. Gazete bu konularda çalışanlar için önemli bir kaynak niteliğindedir. Bu gelişmelerle beraber 1 Kasım 1922'de TBMM'nin kararıyla saltanatın kaldırılması yine bu yıl içerisinde yaşanan önemli siyasî olaylardan olup gazetenin sayfalarında yerini almıştır. Diğer bir yandan Avrupa'nın da desteğini alarak yıllardır kurmuş olduğu Bizans İmparatorluğu hayalini gerçekleştirmek amacıyla uğraşan Yunanistan'ın bu amaç doğrultusunda Anadolu'da yapmış olduğu zulümleri ve tahribatları; gazete gerekli bilgi, belge ve görseller aracılığıyla okuyucusuna ulaştırmıştır. Gazete, Millî Mücadele'de cepheden günü gününe bilgi akışı sağlamıştır. 30 Ağustos Büyük Taarruz zaferi ile Türk Ordusu'nun kazanmış olduğu büyük zaferi sayfalarından okuyucusuna büyük heyecan ve coşkuyla duyurmuştur. Bu zaferle birlikte yurt içi ve yurt dışında gelişen sevinç ve tepkileri, Yunan ordusunun kaçarken İzmir ve havalisinde yapmış olduğu yangın, tahribat ve zulmü sayfalarına taşımıştır. Tasvir-i Efkâr gazetesi 1922 yılındaki yayımlarında döneminin siyasî ve sosyal olaylarının yanında edebî, kültürel, tarihî, dinî ve bilimsel konulara da yer vermiş olup çok geniş bir yazar kadrosuna sahiptir. Bu geniş yazar kadrosunda hangi yazarlar olduğu bilgileri bu çalışmanın Yazar Kadrosu başlıklı kısmında görülebilir. Bu çalışma da gazetenin 1922 yılı sayılarının tamamındaki metinler ve görsel malzeme ayrıntılı bir tablo halinde gösterilmiş olup ardından bütün malzeme türüne göre tasnif edilmiştir. Bünyesinde barındırmış olduğu yazı ve görsel malzemeden dolayı pek çok değerli araştırmacının eserlerine kaynaklık edecek niteliktedir. Bu çalışma ile eski harfli Türkçe süreli yayımlar içinde önemli bir yere sahip olan Tasvir-i Efkâr gazetesinin 1922 yayım yılını kütüphanelerin tozlu raflarından kurtarmış ve ilim âleminin istifadesine sunmuş olmak gurur vericidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the 1922 issues (3231-3590) of Tasvir-i Efkâr newspaper were examined. The year 1922 is an extremely important year due to the political and social events. Tasvir-i Efkâr newspaper is an effective publication that supports the national liberation struggle under the leadership of Gazi Mustafa Kemal Pasha and conveys information and documents about the important issues of the period to its readers with great sensitivity. Ebüzziyazade Velid's signature is found throughout the editorial articles in the newspaper. In these articles, he wrote many intellectual and political articles, including the sensitivities of the National Struggle. Political conferences and meetings also have an important place in this period. In the newspaper, there is a detailed flow of information about the Cannes Conference, which was first held by the Allies in the first months of 1922, and then the Genoa Conference. Then, the important events that laid the foundation stones of the new Turkish Republic and that witnessed the Mudanya Armistice and the Lausanne Conference with the 30 August victory were conveyed to the reader as they were. Important information and documents about the events that developed with the decisions taken in these international meetings were reflected in the newspaper. The newspaper is an important resource for those working on these issues. Along with these developments, the abolition of the sultanate by the decision of the Grand National Assembly of Turkey on November 1, 1922 was also one of the important political events that took place this year and took its place on the pages of the newspaper. On the other hand, the persecution and destruction of Greece, which has been trying to realize the dream of the Byzantine Empire, which it has established for years, with the support of Europe; The newspaper delivered the necessary information, documents and visuals to its readers. The newspaper provided a daily flow of information from the front in the National Struggle. He announced the victory of the 30 August Great Attack and the great victory of the Turkish Army to his readers with great excitement and enthusiasm. With this victory, the joy and reactions that developed at home and abroad, the fire, destruction and persecution of the Greek army in Izmir and its surroundings while escaping, brought to their pages. Tasvir-i Efkâr newspaper, in its publications in 1922, included literary, cultural, historical, religious and scientific issues as well as the political and social events of the period, and has a wide staff of writers. Information about which authors are in this large staff of writers can be seen in the section titled“Author Staff”of this study. In this study, the texts and visual materials in all the 1922 issues of the newspaper were shown in a detailed table and then classified according to all material types. Due to the text and visual material it contains, it is a source for the works of many valuable researchers. With this study, we are proud to save the 1922 publication year of Tasvir-i Efkâr newspaper, which has an important place among the old-letter Turkish periodicals, from the dusty shelves of libraries and to present it to the benefit of the scientific world.