Determination of antibiotic residues in egg samples by elisa
Yumurta örneklerindeki antibiyotik kalıntı düzeylerinin elisa yöntemi ile belirlenmesi
- Tez No: 775365
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSKENDER KARALTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Beslenme ve Diyetetik, Food Hygiene and Technology, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Antibiyotikler enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Bazı gıda değeri olan besinlerde kullanılmalarının en temel nedeni ise hayvanların normal floralarında bulunan mikroorganizmaların hayvansal besin ürünlerine geçmelerini önlemektir. Kümes hayvanlarının hem gastrointestinal sistemlerinde hem de tüy ve derilerinde Salmonella ve Campylobacter gibi mikroorganizmalar bulunabilmektedirler. Tavukların özellikle yumurta kabuklarında bu mikroorganizmaların bulunabilme olasılı yüksek olduğu için içme suları aracılığı ile bazı tetrasiklin ve benzeri antibiyotikler verilmektedir. Ancak bilinçsiz kullanımları sonucu tavukların hem etinde hem de yumurtalarında zaman zaman limitlerin üstünde antibiyotik kalıntıları bulunulabilmektedir. Çalışmamızda da günlük tüketimi yüksek olan yumurtalarda bulunan antibiyotik düzeyleri araştırılmıştır. Organik ve normal yumurta örnekleri toplanmış ve laboratuvarda ELİSA yöntemi ile kloramfenikol ve tetrasiklin düzeylerine bakılmıştır. Toplamda dört örnekte limitlerin üstünde tetrasiklin kalıntısına (120-170 ppb). rastlanmamıştır. Bu dört örnek paketli olmayıp, açıkta satılan yumurta örneklerindendir. Diğer açık yumurta örneklerinde 0,4-70,8 ppb olarak saptanmış olup, maksimum kalıntı limitleri içindedir. Paketli yumurta örneklerinde ise 0,01-3,4 ppb arasında saptanmıştır. 36 örnekte kloramfenikol kalıntısına rastlanmazken, açıkta satılan 4 örnekte kalıntı (0,9-3,7) tespit edilmiştir. Ancak bu örneklerde aynı zamanda tetrasiklin kalıntılarının da limitlerin üstünde olması nedeni ile çapraz reaksiyon olduğu düşünülmüş ve HPLC yönetimi ile doğrulanmadan kalıntının varlığından emin olunamayacağı kanısına varılmıştır. Yumurta örneklerinde kalıntı düzeylerinin az olması sevindirici olmakla birlikte, örneklem genişleterek çalışmaların arttırılması gerekli olduğu bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
Antibiotics are drugs used in the treatment of infectious diseases. The most basic reason for not using in some foods is to prevent passing on to microorganisms found in the normal flora of animals .Microorganisms such as Salmonella and Campylobacter can be found in the gastrointestinal system, feathers and skin of poultry.Since the microorganisms are likely to be found in chickens,especially egg shells,some tetracyclines and similar antibiotics are given via drinking water. Because of unconscious uses of antibiotics,residues of antibiotics can be occur over the limits from time to time. In our study antibiotic level in eggs with highly day consuption were investigated. Organic and normal egg samples were collected and levels of chloramphenicol and tetracyclines were determined by ELISA method in the laboratory.In all four samples , residues of tetracycline were not found .These four samples are not packaged, but sold outdoors.In other not packed egg samples, it is determined as 0.4-70.8 ppb,and it is in the limits of maximum residue.But,for packed egg samples it was determined between 0,01-3,4 ppb. In 36 samples, none of the chloramphenicol residues were found,while the residues are detected in the four open samples. However, because of the residues of tetracycline are also over the limit, it is thougt to be cross react and can not be ascertained without being confirmed by HPLC management.It is pleasing that the level of the residues on the egg samples is low ,it is a fact that that is necessary to increase the number of studies by enlarging the sample.