Yenileşme devri Türk edebiyatının Azerbaycan edebiyatına etkisi (1839-1920)
The impact of the reformation period Turkish literature on Azerbaijan literature (1839-1920)
- Tez No: 775421
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ KARTALLIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
XIX. yüzyılın sonları ve geçen yüz yılın başlarında Türk dünyasında kültürel açıdan büyük bir etkileşimin olduğu söylenebilir. Azerbaycanlı aydınların kimisi eğitim için kimisi de siyasal sebeplerle İstanbul'a gelerek buradaki kültür hayatını yakından izleme fırsatı bulmuşlardır. Geri Kafkasya'ya dönen bu aydınlar, orada, Osmanlı'daki edebî ortamın etkisinde şiirler yazarak bir üslup transferi yapmışlardır. Hüseyin Cavid, Hüseyinzâde Ali Bey, Ahmet Ağaoğlu, M. Hâdi ve Abdullah Sur, bu transferin gerçekleşmesinde pay sahibi isimlerdir. Buna bağlı olarak, özellikle 1905 İhtilali'nden sonra pek çok Azerbaycan gazete ve dergilerinde Osmanlı şairlerine ait birçok şiir, değerlendirme ve mektubun örnekleri bulunmaktadır. Namık Kemal, Recaizade Mahmut Ekrem, İsmail Safa, Ali Ekrem Bolayır, Muallim Naci, Tevfik Fikret, Abdülhak Hâmid Tarhan ve Cenap Şahabettin gibi isimlerin şiirleri hem matbuatta hem de bu muhitte yayımlanan ortaöğretim ders kitaplarında yer almıştır. Bu durum ortak bir kültürün oluşmasına önayak olmuştur. Sonuç olarak bu çalışmada, Yeni Türk Edebiyatının başka bir edebî muhitteki etki alanının şiir özelinde irdelendiği ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
In the end of the nineteenth century and beginning of the last century, it can be said that there was a cultural interaction between Turkish states. Highbrows from Azerbaijan came to Turkey because of educational reasons or diplomatic reasons so that they had a chance to pursue cultural life. These Highbrows,who returned Caucasus after that, transferred turn of expression by falling under spell of Ottoman Literature. Huseyin Cavid, Hüseyinzade Ali Bey, Ahmet Ağaoğlu, M. Hadi ve Abdullah Sur are those who transferred turn of expression from Ottoman. Consequently, especially after the 1905 Revolution, there were a lot of poems, assessments and letters in newspapers and journals written by Ottoman Poets. Poems by Namık Kemal, Recaizade Mahmut Ekrem, İsmail Safa, Ali Ekrem Bolayır, Muallim Naci, Tevfik Fikret, Abdülhak Hamid Tarhan and Cenap Şahabettin took place in highschool textbooks which were published at the press and milieu. This case led to common culture. Finally, it can be said that sphere of influence of New Turkish Literature in other circle was researched in this study.