Arşiv belgelerine göre Abdülhak Hâmid Tarhan
By archive documents Abdülhak Hâmid Tarhan
  1. Tez No: 146645
  2. Yazar: İHSAN SÂFİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ANDI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
Bu çalışmamızla, Yenileşme Devri Türk Edebiyatının önemli şahsiyetlerinden biri olan Abdülhak Hâmid Tarhan'ı, arşiv belgelerine göre incelemeye çalıştık. Hâmid, uzun yıllar resmî görevlerde bulunduğundan, böyle bir çalışmanın yapılması gerekiyordu. Çalışmamıza ilk önce Başbakanlık Osmanlı Arşivinden başladık. Burası daha önceleri kapalı olduğundan böyle bir çalışma şimdiye kadar yapılamamıştı. Son dönemlerde yapılan çalışmalar neticesi arşivin büyük bir bölümü araştırmacılara açılmıştır. Biz de bunun üzerine böyle bir konuyu çalışmayı düşündük. Arşivde yaptığımız araştırmalar sonucu Hâmid'le ilgili birçok belge bulduk. Bunların bir kısmı daha önceleri de yayımlanmış fakat birçoğu ise ilk defa tarafımızdan yayımlanmaktadır. Bu bulduğumuz bilgi ve belgeleri diğer resmî ve özel arşivlerdekilerle de karşılaştırdık. Hatıralarıyla da destekledik. Böylelikle bu çalışmayla Abdülhak Hâmid Tarhan'ın şimdiye kadar eksik kalmış bir tarafı da tamamlanmış oldu.
Özet (Çeviri)
In this research, we study Abdülhak Hâmid Tarhan, one of the prominent persons of the Renewal Period of Turkish Poetry, based on archive documents. Since Hâmid had worked in many official posts at state offices for long times, to make such a study was a necessity. We begin our research in Ottoman Archives of Turkish Prime Ministry. Since these archives were closed to public use, this kind of study had not been done before. As a result of latest works done in Ottoman Archives, majority of archive documents have been opened for researchers' use. We decided to conduct this research after this development. We have found many documents related to Hâmid. Although some of them had been published before, majority of these documents is to be published by this research. We have compared the information and the documents we have found with other documents in other state and private archives. We also supported this study with his memoirs. As a result, an incomplete part of Abdülhak Hâmid Tarhan is completed by this study. Ill