Mimarlıkta iletişim olgusu bağlamında göstergebilimsel bir yöntem önerisi: Edirne örneği
A semiotic method proposal in the context of communication in architecture
- Tez No: 775433
- Danışmanlar: PROF. DR. SENNUR AKANSEL, PROF. DR. FETHİYE EMEL ARDAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Çalışmada kent ile kurulan iletişim, mimarlık disiplini içerisinde göstergebilimsel bir bakış açısı ile değerlendirilmektedir. İletişim, kent ve mimarlık nesnesi gibi anlamlı bütünleri inceleyen göstergebilim ile birlikte bir süreç olarak ele alınmakta ve mimari dil yolu ile kullanıcıların kente dair bilgileri nasıl yorumladıkları örnek alan çalışması üzerinden değerlendirilmektedir. Çalışmanın birinci bölümü amacın, kapsamın ve yöntemin açıklandığı giriş bölümüdür. Bu bölümde çalışma konusunun önemi ve gerekliliği açıklanmaktadır. İnsan ve kent arasındaki ilişkide kent kullanıcılarının anlamlandırma etkinliği ile başlayan iletişim sürecine ilişkin yapının anlaşılması ve kent kullanıcılarının bireysel yargıları ile niceliksel olarak kentin değerlendirilmesinin belirlenmesi, çalışmanın amaçlarını oluşturmaktadır. İkinci bölümde, iletişim olgusu genel çerçevede ele alınarak, iletişim kavramı tanımlanmakta, göstergebilim ve anlamlandırma ile birlikte iletişim sürecinin oluşumu, mimarlıktaki yeri ve önemi vurgulanmaktadır. Üçüncü bölümde kent ile kurulan iletişimin belirlenmesine yönelik olarak mimarlık göstergesinin anlam boyutunun kent kullanıcıları yorumları açısından incelenmesi, örnek alan çalışması üzerinden bir uygulamada ele alınarak yapılmaktadır. Dördüncü bölümde bulgular ve verilerin çözümlenmesi ve değerlendirilmesi, beşinci bölümde ise sonuç ve değerlendirme yer almaktadır. Çalışmada mimari iletişimde göstergenin düzanlamsal anlamının okunması ortak gösterge toplamına bağlı olduğu halde, yananlamsal anlamın okunmasında kent kullanıcısının yorumunun bireysel görsel altyapısına bağlı olduğu görülmüştür. Kente ya da kentin bir parçası olan mimarlık göstergesine yönelik kent kullanıcılarının bireysel gözlemlerinin toplamı kente ve mimarlık göstergesine ait anlam yükünü oluşturmaktadır. Alan çalışmasından elde edilen veriler kuramsal altyapı ile sağlaması yapılarak tartışılmış ve mimarlıkta iletişim olgusu bağlamında mimarlık-göstergebilim ilişkisini açıklayan yeni bir model önerisi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the communication between cities and their users from a semiotic perspective within the discipline of architecture. Communication together with semiotics is considered as a process, which examines meaningful wholes such as the city and the architectural object. Users' interpretations of the city were evaluated through the architectural language through a case study. The first part of the study is the introductory part, in which the importance and necessity of the purpose, scope, method and study subject are explained. The aim of the study is to understand the structure of the communication process that starts with the interpretation activity of the city users and to determine the quantitative evaluation of the city with the individual judgments of the city users. In the second part, the communication phenomenon is discussed in a general framework where the concept of communication is defined, the formation of the communication process with semiotics and meaning is discussed and its place and importance within architecture is emphasized. In the third part, to determine the communication established with the city the meaning of the architectural sign through the comments of the city users are examined through the case study. In the fourth section, the findings are analyzed and evaluated, and in the fifth section, the results and results are included. As a result of the study, it was seen that while reading the denotative meaning of the sign in architectural communication depends on the sum of the common sign, the interpretation of the city user in reading the connotative meaning depends on the individual visual infrastructure. The sum of the individual observations of the city users regarding the city or the architectural sign that is a part of the city constitutes the meaning load of the city and the architectural sign. The data obtained from the field study were discussed within the framework of the theoretical background. As a result, a new model has been created which explains the relationship between architecture and semiotics in the context of communication in architecture.