Lise ders müfredatında yer alan somut kültürel mirasların yeterlilik analizi
An analysis on the sufficiency of tangible cultural heritages in high schools' curriculum
  1. Tez No: 775437
  2. Yazar: RAMAZAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUT BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnsanların tarihte belli amaçlarla bir araya gelmeye başlayıp topluluklar oluşturduğu ilk anlardan itibaren, kendilerine ait temel yaşam biçimleri ortaya çıkmış ve kendilerinden kültürel izler bırakmışlardır. Günümüzdeki genç kuşağın atalarından kalan kültürü benimsemesi, özümsemesi ve koruyabilmesinin temel yolu ilk olarak onu tanımasından geçer. Bu yüzden, binlerce yıllık geçmişten kalan kültürümüzün tanıtılması oldukça önemlidir. Çünkü, bir topluluğu diğerlerinden ayıran en önemli unsur kendine özgü olan her şeyi içinde barındıran 'kültür' ve o kültürden kalan 'somut kültürel miraslardır'. Bu çalışmada, lise ders müfredatı ve ders kitapları aracılığıyla somut kültürel miraslara yer verilip verilmediği 'Doküman Analizi Yöntemi' kullanılarak incelenmiştir. Çalışma sonunda, kitapların çoğunda yeterince 'Somut Kültürel Miras' a yer verilmediği belirlenmiştir. Pek çok kitapta ise, verilen 'Somut Kültürel Miras' ların tanıtılmadan görselde ya da cümle içinde sunulduğu görülmüştür. Orta öğretim kurumları amaçları arasında yer alan“ortak bir kültür vermek ve kültürel nitelikleri geliştirmek hedefine”yaklaşmak için daha çok 'Somut Kültür Mirası' na yer verilmesi gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the first moment when people gathered together for certain purposes and created societies, their basic life styles emerged and they have left cultural traces of them. The main way for today's young generations to assimilate, adopt and protect the culture left behind their ancestors is to know it. So, it is quite important to introduce our culture which is inherited from a history of thousands of years. Because, the most important thing which differs societies from one another is, 'culture' which includes everything which is specific to it and 'tangible cultural heritage' which is inherited from that culture. In this research, whether the tangible cultural heritages are given or not in the curriculum of high schools via course books is studied using document analysis method. At the end of study, it is found that“tangible cultural heritages”aren't given enough. And in many books it is seen that;“the tangible cultural heritages”are presented in sentences or via visuals without introducing. It is offered that more tangible cultural heritages should be presented to get close to the first two aims of high schools which are described as“to give a common culture and improve cultural qualifications.”