Batmanlıların Suriyeli sığınmacılara yönelik algısı
Perception of Batmanian people towars Syrian refugees
  1. Tez No: 775439
  2. Yazar: KADİR ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT CİHANGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
İsteğe bağlı (ekonomik kaygılar) veya zorunlu (siyasi baskılar, savaşlar) olmak üzere gerçekleşebilen göç olayları, hem göç eden bireyler hem de göç alan bölgeler açısından çeşitli riskler barındırmaktadır. Göç, her ne kadar bir sorunun çözüm arayışı olarak ifade edilse de başka bir sorunun temelini oluşturabilmektedir. Nitekim 2011 yılında başlayan ve Arap baharı olarak adlandırılan isyan dalgaları, süreç içerisinde büyük çaplı ve uzun soluklu bir kaosa ve istikrarsızlığa neden olmuştur. Yaşanan bu savaş da, birçok insanın doğup büyüdüğü yeri terk etmesinin en büyük tetikleyicisi olmuş ve zorunlu olan büyük nüfuslu bir göç hareketini başlangıcını oluşturmuştur. Ortadoğu'da yaşanan bu savaşlardan en fazla etkilenen ülke, hem sınır komşuluğu hem de transit geçiş noktası olan Türkiye'dir. Halen yaklaşık 3,6 milyon sığınmacı açık kapı politikası ile ülkeye giriş yapmış ve geçici barınma merkezlerinde kalmayıp ülke içerisindeki sosyal yaşantıya dahil olmuşlardır. Yaşanan bu denli büyük göç hareketinin kontrol edilememesi, göç eden bireylerin adaptasyon süreçlerinden geçirilmeden mevcut sosyo-kültürel yapılara dahil edilmesi, göç alan bölgelerde çeşitli sorunlar oluşturmuş ve toplumda olumsuz algıların oluşmasına neden olmuştur. Bu bağlamda araştırma, Batmanlıların Suriyeli sığınmacılara yönelik siyasi, sosyo-kültürel, ekonomik ve güvenlik algılarının ne düzeyde olduğunun belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada anket uygulanmış ve farklı mahallelerde, farklı demografik bilgilere sahip 500 kişiye ulaşılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda; sığınmacıların mevcut sosyal yapıyla uyuşmadıkları, kültürel farklılarının ciddi sorunlar doğurabileceği, işsizlik, kira fiyatlarındaki artışının temel nedeninin sığınmacılar olduğu, ekonomik rekabeti engelledikleri, güvenlik açısından yeni riskleri tetikledikleri ve siyasi mekanizmaların mevcut sorunların çözümünde daha katı adımlar atması gerektiği verilerine ulaşılmış ve çalışmada bu verilere detaylıca yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration events, which can be optional (economic concerns) or compulsory (political pressures, wars), pose various risks for both immigrants and the receiving regions. Although migration is expressed as the search for a solution to a problem, it can form the basis of another problem. As a matter of fact, the waves of rebellion, which started in 2011 and called the Arab Spring, caused a large-scale and long-term chaos and instability in the process. This war has also been the biggest trigger for many people to leave the place where they were born and raised, and it created the beginning of a large population migration movement that was necessary. The country most affected by these wars in the Middle East is Turkey, which is both a border neighborhood and a transit point. Currently, approximately 3.6 million asylum seekers have entered the country with an open door policy and have been included in the social life in the country, not staying in temporary accommodation centers. The inability to control such a large migration movement, the inclusion of immigrants in the existing socio-cultural structures without going through the adaptation processes, created various problems in the regions receiving immigration and caused negative perceptions in the society. In this context, the research was conducted to determine the level of political, socio-cultural, economic and security perceptions of the people of Batman towards Syrian refugees. In the research, a questionnaire was applied and 500 people with different demographic information were reached in different neighborhoods. As a result of the research; It has been reached that the refugees are not compatible with the existing social structure, their cultural differences can cause serious problems, the main reason for unemployment and the increase in rent prices is asylum seekers, they prevent economic competition, they trigger new risks in terms of security and the political mechanisms should take more strict steps in solving existing problems and these data are included in detail in the study. given.