İşverenin, işçisinin kişiliğini ve özellikle kişisel verilerini koruma borcu
The employer's responsibility to protect the employee's personality and especially personal data
- Tez No: 775489
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İşçi ile işverenin belirli bir işin ifası üzerine anlaşması ve bu işin ifasından sonra işçiye verilecek ücret ile işçi işveren arasında iş akdi oluşmaktadır. Bu iş akdi imzalanmadan önce işçiler çalışmaya başlayacakları işyerine, işveren tarafından kendilerinden istenilen bilgi ve belgeleri işe kabul aşamasında işverene sunmaktadırlar. Bu bilgi ve belgeler çoğu zaman kişinin kendisi dışında kimsenin görmek istemeyeceği bilgi ve belgeler de olabilmektedir. Burada karşımıza kişisel veri kavramı çıkmaktadır. İşverenler işçilerin verilerine niçin ihtiyaç duyar, bu verileri işveren saklamakla yükümlü müdür, işverenler işçilerden aldığı bilgi ve belgeleri üçüncü kişilerle paylaşabilir mi, işçinin verilerini paylaşma da işçiden bir kabul beyanı alınması gerekir mi, kişisel verilerin dışında başka veriler var mıdır, kişisel verileri koruma kanununun günümüzde neden ihtiyaç duyarız gibi sorular karşımıza çıkmaktadır. İşverenler gerek işçilerin açık rızasını alarak gerek hukuki olarak kanundan doğan hakları kapsamında veri işlemenin zorunlu olacağı gerek ise ilgili kişinin bilgilerini alenileştirmesi durumunda işçilerinin verilerini işleyebilecektir. Burada karşımıza çıkan durum işçinin kişisel verisi işveren tarafından işlendiği zaman işçiyi bu durumdan koruyacak yasal düzenlemelerin mevcut olup olmamasıdır. İşçinin kişisel verilerinin nasıl korunması gerektiği, işçinin kişisel verisinin üçüncü kişilerle paylaşımı ya da işçinin kişisel verilerinin silinmesi gerektiği zaman silinmemesi, söz konusu verilerin yurt dışına aktarımı gibi uygulamaların kim tarafından ve nasıl yönetileceği sorularının yanıt bulması gerekmektedir. Bu çalışmamızda kişisel veri kavramı, kişisel verinin ortaya çıkışı ve Türkiye'deki mevzuat çalışmaları, kişisel veri dışında var olan terimlerin tanımı, verilerin kim tarafından nasıl işlenebildiği, kişisel verileri koruma kanunu ile ilgili diğer yasal mevzuatların karşılaştırılması ve özellikle işçinin kişisel verilerinin neler olduğu, söz konusu verilerin nasıl korunduğu değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
An employment contract is formed between the worker and the employer, thanks to the agreement of the worker and the employer on the realization of a certain job and the wage to be given to the worker after the realization of this job. Before this employment contract is signed, the workers submit the information and documents requested from them by the employer to the workplace where they will start working, at the stage of employment. These pieces of information and documents can often be information and documents that no one wants to see other than the person himself. Here, we come across the concept of personal data. Why do employers need workers' data, is the employer obliged to keep this data, can employers share the information and documents they receive from workers with third parties, and is it necessary to receive a declaration of acceptance from the worker in sharing the worker's data, is there any other data apart from personal data, is the personal data protection law available today? Questions such as why do we need it? Employers will be able to process the data of their workers, either by obtaining the explicit consent of the workers, in the case of legally required data processing within the scope of their rights arising from the law, or in case the data subject makes their information public. The situation we encounter here is whether there are legal regulations to protect the employee from this situation when the personal data of the employee is processed by the employer. Questions such as how the personal data of the worker will be protected, sharing the personal data of the worker with third parties, not deleting it when it needs to be deleted, transferring it abroad, by whom, and how the applications will be managed need to be answered. In this study, the concept of personal data, the emergence of personal data and legislation studies in Turkey, the definition of terms other than personal data, how the data can be processed by whom, the comparison of the personal data protection law with other legal regulations, and especially what the personal data of the worker is. How the data is protected will be evaluated.