Design and simulation of a dynamic PCM integrated trombe wall system for ensuring thermal comfort in highly glazed buildings
Cam cepheli yapılarda termal konforu sağlamayı hedefleyen faz değiştiren malzeme entegre edilmiş dinamik trombe duvar sistemi, tasarımı ve simülasyonu
  1. Tez No: 775490
  2. Yazar: EGE SOYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SOOFIA TAHIRA ELIAS ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevre Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Küresel ısınmanın etkisini azaltmak için bina tasarımında binaların kullandığı enerjiyi düşürmeyi hedefleyen farklı teknikler, günümüzde birçok bina tekniği araştırmalarının ana konusudur. Bu çalışma Trombe Duvarı diye adlandırılan pasif ısıtma sisteminden esinlenmiştir. Trombe Duvarı tekniğinde, genellikle cepheye yerleştirilen tuğla duvarın dışarı bakan kısmı siyah ile boyanıp cam bir yüzey kaplanmıştır. Böylece, güneşten gelen enerji duvarda emilir ve duvar elemanı tarafından depolanır. Ne yazık ki, bu teknik bazı konularda eksik kalmaktadır, sabittir, ağırdır ve güncel binalara eklenmesi zor bir uygulamadır. Bu problemleri çözmek için Isı Cebi projesi, Dinamik Trombe Duvarı Sistemi tasarlanmıştır. Sistem faz değiştiren malzeme ile dolu aluminyum panellerden oluşmaktadır. Bu panel, dışa bakan yüzeyinde bulunan seçici siyah boya ile güneşten gelen enerjiyi ısı enerjisine çevirir ve faz değiştiren malzeme içinde depolar. Bu çalışmada sunulan sistem, 7.3 m x 5.4 m x 3.5 m ebatlarında bir oda modelinde Van, Türkiye Aralık iklim koşullarında simüle edilip, sistemin ASHRAE termal konfor seviyelerini karşılayıp karşılamadığı ölçülmüştür. %100 faz değiştiren malzeme dolu Isı Cebi paneli, odanın içindeki sıcaklığı dışarıyla karşılaştırıldığında 18.5 °C arttırmış ve odanın sıcaklığını korumuştur. Sistem, ASHRAE termal konfor seviyelerini cam cepheden 3.3 m uzakta analiz zamanı boyunca sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In building design, there is an ongoing trend of research focused on various techniques for decreasing energy consumption in buildings, which can reduce the effect of global warming. This work is inspired by the passive heating system“Trombe Wall”which consists generally of a masonry unit located at the façades, covered with a glass layer, and collects heat energy from the sun due to a black coating at the exterior side of the wall. However, it has some drawbacks: e.g., Trombe Wall is static, heavy, hard to integrate into contemporary architectural facades. To solve these problems, a dynamic Trombe Wall system called“Heat Pocket”has been designed. Heat Pocket consists of aluminum panels that are filled with phase change material (PCM), their exterior facing surface is painted with a selective black coating which converts solar energy to heat, and this thermal energy is stored in the PCM. In this work, the proposed system was simulated to assess if the system would satisfy ASHRAE thermal comfort levels during the day for the virtual room having an interior space of 7.3 m x 5.4 m x 3.5 m; in cold climate conditions of Van, Turkey; in the month of December. Findings show for the 100% PCM-filled panel, Heat Pocket is able to increase and retain the indoor by a minimum of 18.5 °C compared to outdoor temperatures. The system was able to satisfy ASHRAE thermal comfort levels completely throughout the analysis time, after the first 3.3 meters away from the glass façade.