Numerical examination of the impact characteristics of vehicle side door beams
Araç yan kapı kirişlerinin çarpma özelliklerinin numerik olarak incelenmesi
- Tez No: 775586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ATAKAN AKAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK YILDIZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yandan araç kazalarında çarpma tertibatı ile yolcu arasındaki mesafe çok kısadır. Bu tür kazalarda otomobil üreticileri yolcuların can kaybı veya büyük bir zarar görmemesi için kapı içlerine darbe emici kirişler yerleştirmektedir. Bu çalışmada, darbe enerjisi emici kirişlerin çarpmaya dayanıklılık performansları incelenmiştir. Kirişlerin kalınlıkları, malzemeleri, açıları ve kesitleri değiştirilerek karşılaştırmalar yapılmıştır. Kullanılan malzemeler arasında (AL6061-T6 ve A36 çelik), AL6061-T6 malzemesi yüksek Spesifik Enerji Absorbsiyon (SEA) değeri, düşük reaksiyon kuvveti ve düşük kalıcı deformasyon performansı ile öne çıktı. En iyi Hız Soğurma Süresi (VAT) değeri, A36 çeliği ile tanımlanan iki kiriş arasındaki açının 25° derece olduğu kombinasyonda elde edilmiştir. Kullanılan altıgen kesitli kapı kirişinin dairesel kirişe göre daha üstün olduğu ve geliştirilmeye açık olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In side vehicle accidents, there is very small distance between the impactor and the passenger. In such accidents, car manufacturers place impact energy absorber beams inside the door so that the passengers do not suffer from loss of life or major injures. In this study, the crashworthiness performances of impact energy absorber beams were investigated. Comparisons were made by changing the thickness, materials, angles, and cross-sections of the beams. Among the materials used (AL6061-T6 and A36 steel), AL6061-T6 material stood out with its high Specific Energy Absorption (SEA) value, low reaction force, and low permanent deformation performance. The best Velocity Absorption Time (VAT) value was obtained in the combination where the angle between the two beams defined by A36 steel was 25° degrees. It has been stated that the hexagonal cross-section door beam used is superior to the circular beam and is open to improvement.