Nazal septum deviasyonunun morfolojik paternine göre mandibula ve maksilla morfolojisinin incelenmesi
Investigation of mandible and maxilla morphology according to the morphological patterns of nasal septum deviation
  1. Tez No: 775596
  2. Yazar: ELHAM EIVAZIGHARAMALEKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER GÜLYURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmamızın amacı Mladina sınıflandırmasına göre NSD şekillerinin maksilla ve mandibula morfolojisi üzerindeki etkilerini, ortodontik açıdan retrospektif olarak incelemektir. Bu çalışmada nazal septum deviasyonunun (NSD) iskeletsel ve dental etkileri, nazofasiyal iskelet ile gelişimsel ilişkisi, maksiller damak derinliği ile ilişkisi ve maksiller sinüs hacmi üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları, Biruni Üniversitesi Hastanesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz ABD'da önceden paranazal sinüs BT görüntülemesi yapılmış hastaların veri arşivlerindeki kayıtları kullanılarak gerçekleştirildi. BT görüntüleri vertikal, sagittal ve koronal düzlemlerde incelenerek NSD varlığı, sagittal ve frontal kesitlerde değerlendirilerek de NSD tipleri belirlendi. Toplam 337 hasta üzerinde yapılan değerlendirmelerde maksilla ve mandibulaya ilişkin parametrelerin (anterior ve posterior nazal spina mesafesi, maksilla genişliği ve yüksekliği, maksilla burun tabanına olan yüksekliği ve mandibula genişliği) NSD varlığına ve morfolojik paternlerine göre önemli bir farklılık göstermediği belirlendi. NSD bulunan 16 yaş ve üzeri hastaların maksilla genişliğinin (63,09), Ricketts'in maksillomandibular indeksinde yer alan standart değerlere göre (66,2) anlamlı derecede düşük olduğu tespit edildi. Ayrıca cinsiyete göre yapılan karşılaştırmalarda; maksilla ve mandibulaya ait tüm parametrelerin erkeklerde önemli düzeyde yüksek olduğu belirlendi. Ortodontistlerin rutin olarak kullanımı maliyetli olsa da, NSD varlığında bu görüntülemelerden yararlanılarak maksiller ve mandibular morfoloji incelenebilir ve NSD paternlerine göre farklılıklar ortaya konabilir.
Özet (Çeviri)
The skeletal and dental effects of nasal septum deviation (NSD), its developmental relationship with the nasofacial skeleton and depth of maxillary palatal arch, and its effects on maxillary sinus volume have been evaluated. However, there are no studies examining the effects of morphological patterns of NSD on maxilla and mandible. The aim of this study was to retrospectively examine the effects of NSD patterns and morphologies on maxilla and mandible morphology, from an orthodontic point of view. Methods: Computed tomography (CT) scans were performed using the patients' data, who had undergone paranasal sinus CT imaging for NSD diagnosis. The presence of NSD in vertical, sagittal and coronal planes on CT images and types of NSD in sagittal and frontal sections were determined according to Mladina classification. Results: The parameters related to the maxilla and mandible (anterior and posterior nasal spina distance, maxillary width and height, maxillary height to nasal base and mandibular width) of a total of 337 patients did not show a significant difference according to the presence of NSD and morphological patterns . The maxillary width (63.09) of patients aged 16 and over was significantly lower than the standard values (66.2). All maxillary and mandibular parameters were found to be significantly higher in males compared to females . Conclusions: Our findings enabled the comparison of standard values with CT measurements performed for NSD diagnosis for the first time in the literature, indicated that the maxillary widths were lower than the normal values in presence of NSD.