Mineral gübre ve bitki gelişmesini teşvik edici bakteri aşılamalarının arpa bitkisinin gelişimi ve verimi üzerine etkileri
Effects of mineral fertilizers and bacteriyal applications promoting plant growth on the growth and yield of barley plants
  1. Tez No: 775632
  2. Yazar: EKREM KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÇAKMAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bakterilerle kök ve gövde gelişimi arasındaki ilişki önemli bir tarımsal araştırma alanıdır. Çevre dostu tarımsal uygulama gereksinimi bitki gelişmesini teşvik edici bakterilere dayalı gübrelerin kullanımını teşvik etmektedir. Bu araştırmalar mineral gübre NP (Tarla: 14 kg N + 7 kg P/dekar, Saksı: 40 mg N kg−1 toprak + 20 mg P kg−1 toprak), bir çiftlik gübresi ÇG (Tarla: 3 ton/da, Saksı: 20 g kg-1 kuru toprak) ve azot fikseri, fosfat çözücü ve ACC deaminaze ve indol asetik asit üretici bakterilerden oluşturulan bir katı zeolit esaslı (ZF1: Pseudomonas fluorescens RC09 + Bacillus megaterium RC34 + Bacillus subtilis RC67) ve üç sıvı taşıyıcı esaslı (SF1:P. fluorescens RC09 + B. megaterium RC34 + B. subtilis RC67; SF2: P. fluorescens RC84 + Pseudomonas putida RC90 + B. subtilis RC631; SF3: P. fluorescens RC86 + B. megaterium RC33 + B. subtilis RC11) üçlü bakteri kombinasyonunun doğal koşullarda arpa (Hordeum vulgare L. cv. Güzelce) gelişmesi üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla saksı ve tarla koşullarında yürütülmüştür. Deneme tesadüf blokları deneme deseninde yedi uygulama ve dört tekerrürlü olarak kurulmuştur. Saksı denemeleri her bir tekerrürde beş saksı olmak üzere dört tekerrürlü olarak tesadüf parselleri deneme desenine göre iki set halinde kurulmuş, ilk set 20 gün sonra ve ikinci set 30 gün sonra hasat edilmiştir. Saksılarda yürütülen iki deneme seti ortalamasına göre arpa bitkisine, mineral gübre, hayvan gübresi, katı zeolit taşıyıcı easlı mikrobiyal gübre formülasyonu ZF1, sıvı taşiyıcı esaslı SF1, SF2 ve SF2 uygulamaları ile yaş kök ağırlığında %23.4, 25,4,18,1, 24,3, 35,3 ve 30,4; kuru kök ağırlığında %22,4, 23,0, 15,2, 23,6, 30,7 ve 24,7; yaş gövde ağırlığında %26,8, 22,2, 14,7, 16,8, 24,5 ve 21,5; kuru gövde ağırlığında %22,4, 23,0, 11,9, 14,2, 21,9 ve 16,6 ve kuru bitki biomasında %22,6, 20,2, 13,2, 17,8, 25,3 ve 19,8 oranında artış sağladığı belirlenmiştir. Tarla denemesi sonuçlarına göre, arpaya NP, ÇG, ZF1, SF1, SF2 ve SF3 uygulamalarının kontrole kıyasala sırası ile bin dane ağırlığını %32,8, 31,4, 16,0, 17,6, 28,6 ve 27,0; hectolitre ağırlığını %25,7, 24,3, 23,2, 22,8 ve 12,8; dane verimini %30,3, 27,4, 14,3, 11,1, 24,1 ve 23,6 ve biyolojik verimi ise % 33,0, 27,4, 14,3, 11,1, 25,8 ve 24,5 oranında artırmıştır. Test edilen bakteri formülleri sürdürülebilir arpa üretiminde biyolojik gübre olarak kullanılabilecek potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
Bacterial association with root and shoot growth is an impor¬tant new field of agricultural research. The growing need for environmentally friendly agricultural practices encourages the use of fertilizers based on beneficial bacteria that promote plant growth. The objective of this study was to evaluate possible effects of mineral NP fertilizer (40 mg N kg−1 soil+20 mg P kg−1 soil), one farmyard manure (FM:cattle manures applied to soil at 20 g kg-1 dry weight) and in triple strains combinations of N2-fixing, P-solubilizing, and ACC-deaminase and IAA-producing bacteria-based formulations a solid zeolite-based biofertilizer (ZF1: Pseudomonas fluorescens RC09 + Bacillus megaterium RC34 + Bacillus subtilis RC67) and three liquid besed bio-formulations (LF1:P. fluorescens RC09 + B. megaterium RC34 + B. subtilis RC67; LF2: P.s fluorescens RC84 + Pseudomonas putida RC90 + B. subtilis RC631; LF3: P. fluorescens RC86 + B. megaterium RC33 + B. subtilis RC11) were evaluated for their growth of barley (Hordeum vulgare L. cv. Güzelce) pot and field soil conditions. The trial randomized blocks were set up with seven applications and four replications in a trial designs. Pot experiments were set up in two sets according to the randomized plot design with four replications (each having five pots), the first set was harvested after 20 days and the second set after 30 days. On average of two trial sets, inoculation of barley with barley with NP, FM, ZF1, LF1, LF2, and LF3 gave increases over control respectively of by 23.4, 25.4,18.1, 24.3, 35.3, and 30.4 in root fresh weight, by 22.4, 23.0, 15.2, 23.6, 30.7, and 24.7% in dry root weigh, by 26.8, 22.2, 14.7, 16.8, 24.5, and 21.5% in shoot fresh weight, by 22.4, 23.0, 11.9, 14.2, 21.9 ve 16.6% in dry shoot weight, and by %22.6, 20.2, 13.2, 17.8, 25.3 ve 19.8% in dry plant biomass. According to the results of the field trial, the application of barley with NP, FM, ZF1, LF1, LF2, and LF3 gave increases over control respectively of by 32.8, 31.4, 16.0, 17.6, 28.6, and 27.0% in thousand grain weight, by 25.7, 24.3, 23.2, 22.8, and 12.8% in hectolitre weight, by 30.3, 27.4, 14.3, 11.1, 24.1, and 23.6% in grain weight, and by 33.0, 27.4, 14.3, 11.1, 25.8, and 24.5% in biological yield. Bacterial formulations tested have a potential to be used as a bio-fertilizers in the sustainable barley production.