Mineral gübre ve bitki gelişmesini teşvik edici bakteri uygulamalarının kapya biber (Capsicum annuum L. cv. Kapya) bitkisinin gelişimi ve verimi üzerine etkileri
Effects of mineral fertilizer and plant growth promotingbacteria applications on the growth and yield of red pepper(Capsicum annuum L. cv. Capia)
- Tez No: 976772
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÇAKMAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Artan çevre duyarlılığı, tarımsal üretimde kimyasal girdilerin yerini alabilecek biyolojik alternatiflerin araştırılmasını hızlandırmıştır. Bu araştırmanın amacı, mineral gübre NPK (20 kg da-1 N, 8 kg da-1 P ve 8 kg da-1K), iki ticari mikrobiyal gübre ve kombinasyonu (BMusaVita (TM1), BMusaGren (TM2) ve TM1+TM2), azot fikseri, fosfat çözücü ve ACC deaminaze ve indol asetik asit üretici bakterilerden oluşturulan sıvı taşıyıcı easlı bir üçlü bakteri formülasyon (GF4: Pseudomonas fluorescens RC86+ Bacillus subtilis RCS631+ Bacillus megaterium RC33) ve üç adet dörtlü bakteri formülasyonu (F1: Pseudomonas fluorescens RC512 + Bacillus subtilis RC111 + Bacillus megaterium RC491 + Bacillus thuringiensis RC591; F2: P. fluorescens RC512 + Pseudomonas stutzeri RC281 + B. subtilis RC111 + Bacillus licheniformis RC601; F3: P. fluorescens RC512 + B. subtilis RC111 + B. megaterium RC491 + Pantoea agglomerans RC58) uygulamalarının Çanakkale tarla koşullarında Yenice kapya biberi (Capsicum annuum L. var. conoides cv. kapija) bitki gelişimi, verim ve kalite üzerine olası etkilerini değerlendirmektir. Denemelerde, fideler dikim öncesi 10⁹ cfu/ml yoğunluğundaki bakteri süspansiyonuna 60 dakika süreyle daldırılırken, kontrol grubu yalnızca su uygulamasına tabi tutulmuştur.İki deneme seti ortalamasına göre TM1, TM2, TM1+TM2, GF4+, F1, F2 ve F3 bakteri formülasyaonları aşılamasıyla sırası ile kontrole kıyasla, biber bitki boyu %17,9, 9,2, 18,7, 12,7, 9,9, 10,9 ve 12,4; gövde çapı % 5,0, 5,1, 12,9, 6,1, 4,5, 8,7 ve 10,6; meyve boyu %21,20, 9,1, 22,9, 12,1, 13,7, 11,9 ve 18,0; meyve eni %11,5, 1,7, 11,1, 5,3, 15,2, 10,9 ve 14,8; meyve et kalınlığı %22,0, 9,7, 19,2, 8,2, 8,8, 6,7 ve 20,2; meyve ağırlığı %28,1, 19,0, 29,1, 23,2, 20,8, 27,4 ve 29,5; biber meyve verimi %29,3, 20,6, 30,6, 24,2, 21,4, 27,8 ve 29,1; klorofil oranı ise sırası ile %29,0, 17,7, 30,8, 22,5, 21,1, 25,9 ve 28,3, suda çözünen kuru madde miktarı %10,8, 3,7, 14,3, 4,4, 15,0, 5,0 ve 12,2; % kapya biber L* değeri %14,9, 8,5, 18,0, 3,2, 11,5, 10,7 ve 13,9 ve a* değeri ise sırası ile %25,2, 18,9, 26,9, 14,6, 12,9, 21,5 ve 22,0 oranlarında artmıştır. Optimum mineral gübre uygulamasında ise bitki boyu %17,6, gövde çapı %10,3, meyve boyu %27,8, meyve eni %22,5, meyve et kalınlığı %19,5, meyve ağırlığı %30,7, biber verimi %30,6, klorofil oranı %31,4, SÇKM oranı %7,7, kapya biber L* değeri %9,8 ve a* değeri ise %20,6 oranında artmıştır. Bakteri formülasyonlarının çoğu, çeşitli büyüme, verim ve kalite kriterlerinde mineral gübre uygulamasına eşdeğer veya daha üstün performans sergilemiş; bu da söz konusu karışımların sürdürülebilir ve organik kapya biberi üretiminde biyolojik gübre olarak kullanım potansiyelini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Increased environmental awareness has accelerated the research of biological alternatives that can replace chemical inputs in agricultural production. The objective of this study was to evaluate possible effects of mineral NPK fertilizer (200 kg ha-1 N, 80 kg ha-1 P and 80 kg ha-1 K), two commercial bio-fertilizers and their combination (BMusaVita (TM1), BMusaGren (TM2) and TM1+TM2), and N2-fixing and P-solubilizing bacteria based bio-fertilizers formulations in three strains (GF4:Pseudomonas fluorescens RC86; Bacillus subtilis RCS631, Bacillus megaterium RC33) and three different bacterial-based quadruple formulations ( F1: Pseudomonas fluorescens RC512 + Bacillus subtilis RC111 + Bacillus megaterium RC491 + Bacillus thuringiensis RC591; F2: P. fluorescens RC512 + Pseudomonas stutzeri RC281 + B. subtilis RC111 + Bacillus licheniformis RC601; F3: P. fluorescens RC512 + B. subtilis RC111 + B. megaterium RC491 + Pantoea agglomerans RC58) on the on plant growth, yield and quality in Yenice capia pepper (Capsicum annuum L. var. conoides cv. kapija) under field conditions of Çanakkale. In the experiments, seedlings were immersed in a bacterial suspension at a density of 10⁹ cfu/ml for 60 minutes before planting, while the control group was subjected to water application only. On average of two trials sets, inoculation of Capia pepper with TM1, TM2, TM1+TM2, GF4+, F1, F2 and F3 bio-fertilizer gave increases over control respectively of by 17.9, 9.2, 18.7, 12.7, 9.9, 10.9 and 12.4% in plant height; by 5.0, 5.1, 12.9, 6.1, 4.5, 8.7 and 10.6% in stem diameter; by 21.2, 9.1, 22.9, 12.1, 13.7, 11.9 and 18.0% in fruit length; by 11.5, 1.7, 11.1, 5.3, 15.2, 10.9 and 14.8% in fruit width; by 22.0, 9.7, 19.2, 8.2, 8.8, 6.7 and 20.2% in fruit flesh thickness, by 28.1, 19.0, 29.1, 23.2, 20.8, 27.4 and 29.5% in average fruit weight; by 29.3, 20.6, 30.6, 24.2, 21.4, 27.8 and 29.1% in fruit yield; by 29.0, 17.7, 30.8, 22.5, 21.1, 25.9 ve 28.3% in chlorophyll contents; by 10.8, 3.7, 14.3, 4.4, 15.0, 5.0 and 12.2 % in water-soluble dry matter; by 14.9, 8.5, 18.0, 3.2, 11.5, 10.7 and 13.9 % in L*, hue angle and by 25.2, 18.9, 26.9, 14.6, 12.9, 21.5 ve 22.0 % in a* value. NPK applications, however, increased plant height up to 17.6%, stem diameter by 10.3; fruit length by 27.8%; fruit width by 22.5; fruit flesh thickness by 19.5%, average fruit weight by 30.7%, fruit yield by 30.6%, chlorophyll contents by 31.4%, water-soluble dry matter by 7.7%, L*, hue angle by 9.8% and a* value by 20.6%. Most of the bacterial formulations exhibited equivalent or superior performance to mineral fertilizer application in various growth, yield and quality criteria; this revealed the potential of these mixtures to be used as biological fertilizers in sustainable and organic capia pepper production.