Recycling of ZnS from wastes and its utilization as an electrode material in supercapacitors
Atıklardan ZnS'ün geri dönüşümü ve süperkapasitörlerde elektrot malzemesi olarak kullanılmasının araştırılması
  1. Tez No: 775646
  2. Yazar: OZAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK BİROL, DOÇ. DR. METİN GENÇTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Metalurji sektöründe oluşan atıklardan ferrokrom ve elektrik ark fırını baca tozlarının içeriğinde değerli metal oksitlerin yanı sıra çevre ve insan sağlığına zararlı bileşenlerin de bulunması, bu atıkların geri dönüştürülmesini hem çevresel hem de ekonomik açıdan zorunlu kılmaktadır. Ayrıca, metal sülfürlerin yeni nesil enerji depolama sistemlerinden süperkapasitör uygulamalarında elektrot malzemesi olarak kullanımının son yıllarda yoğun şekilde araştırıldığı bilinmektedir. Bu çalışmada baca tozlarının uygun bir hidrometalurjik proses ile geri dönüştürülerek ZnS formunda yüksek verim ve saflıkta geri kazanılması ve kazanılan bu bileşiğin asimetrik düğme pil tipi süperkapasitörlerde elektrot malzemesi olarak kullanılması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında ham maddelere sülfürik asit ve nitrik asit çözeltileri ile farklı sıvı-katı oranları, asit konsantrasyonları ve sürelerde liç işlemleri uygulanmış ve Zn'nin bu çözeltilerden seçilimli olarak geri kazanılabilmesi için dört farklı optimum liç parametresi belirlenmiştir. Belirlenen parametrelerde hazırlanan çözeltilere sodyum sülfür ilavesi ile çözeltideki Zn iyonlarının ZnS formunda çöktürülmesi sağlanmıştır. Çöktürme için optimum parametrelerin tespit edilmesiyle ZnS'in liç çözeltilerinden yaklaşık %99 verimle geri kazanılabileceği belirlenmiştir. Ferrokrom baca tozu ve elektrik ark fırını tozu atıklarından elde edilen ZnS ile üretilen asimetrik düğme pil tipi süperkapasitörlerin elektrokimyasal davranışları iki elektrotlu sistemde incelenmiş, 10 mVs-1 tarama hızında sırasıyla 1723,57 Fg-1 ve 1293,94 spesifik kapasitans değerleri elde edilmiştir. Ayrıca süperkapasitörlerin kapasitesilerini 1000 döngü sonunda sırasıyla %92,82 ve %79,33 oranında koruduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, ZnS'ün baca tozu atıklarından etkin ve verimli bir şekilde geri kazanılabileceğini ve süperkapasitör uygulamalarında elektrot malzemesi olarak kullanılma potansiyelinin yüksek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ferrochrome and electric arc furnace flue dusts, that are among the wastes generated in the metallurgy industry, contain valuable metal oxides as well as compounds that are harmful to the environment and human health, making recycling of these wastes essential from both an economic and environmental perspective. Additionally, it is known that the utilization of metal sulfides as electrode materials in the new generation energy storage systems has been intensively investigated in recent years. The aim of the study is to develop an efficient hydrometallurgical process to generate ZnS with high purity from flue dusts and to use the generated ZnS as an electrode material in asymmetric type coin cell supercapacitors. In the scope of the study, leaching experiments were conducted at varying liquid-solid ratios, acid concentrations and durations with sulfuric acid and nitric acid solutions. Four optimum parameters were determined to recover Zn from these solutions selectively. By addition of sodium sulfide to optimum solutions, it was ensured that, Zn ions in the solutions were precipitated as ZnS. After determination of the optimal parameters for precipitation, it was revealed that ZnS can be recovered from the leach solutions with an efficiency of about 99%. The electrochemical behavior of the asymmetric type coin cell supercapacitors produced with the obtained ZnS from ferrochrome flue dust and electric arc furnace dust wastes were investigated in a two-electrode system at a scanning rate of 10 mVs-1, and the specific capacitance of 1723.57 Fg-1 and 1293.94 Fg-1 was achieved, respectively. Additionally, it has been determined that the supercapacitors retain 92.82% and 79.33% of their capacity in the end of 1000 cycles, respectively. Obtained results demonstrate that, ZnS may be recovered from flue dusts effectively and the utilization of the recovered ZnS to be used as electrode materials in supercapacitor applications is promising.