Balıkesir İli ve civarındaki yem fabrikaları tarafından üretilen sığır süt ve besi yemlerinin kalsiyum, fosfor ve iz element içerikleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 77565
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN AKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET BALIKESİR İLİ VE CİVARINDAKİ YEM FABRİKALARI TARAFINDAN ÜRETİLEN, SIĞIR SÜT VE BESİ YEMLERİNİN KALSİYUM, FOSFOR VE İZ ELEMENT İÇERİKLERİNİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA SİPAHİOĞLU, Hasan Yüksek Lisans Tezi, Ziraat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Süleyman AKKAN Şubat, 1998, 37 sayfa Balıkesir ili ve civarındaki yem fabrikaları tarafından üretilen, sığır süt ve besi yemlerinin kalsiyum, fosfor ve kimi iz element içeriklerini belirlemek için 10 adet yem fabrikasından örnekler alınmıştır. Yapılan kimyasal analizler sonucunda örneklerin kurumadde, ham kül, kalsiyum, fosfor, demir, bakır, mangan ve kobalt içerikleri belirlenmiştir. Sonuç olarak söylemek gerekirse; 1. Kuru madde içerikleri bakımından en uygun örnekler 7 nolu sığır süt ve besi yemi örnekleridir. Diğer örnekler istenilen düzeyde değildir. 2. 1 ve 9 nolu sığır süt ve besi yemi örneklerinin ham kül içerikleri çok yüksektir. 3. Sığır süt yemi örneklerinden 1, 7 ve 9 nolu örneklerin kalsiyum içerikleri yüksektir. Sığır besi yemlerinden 2,3,4,8 ve 10 nolu örneklerin kalsiyum içeriği düşük bulunmuştur. 4. Örneklerin fosfor içerikleri hemen hemen istenilen seviyededir. 5. Örneklerin demir, bakır, mangan ve cobalt içerikleri hayvan besleme açısından sorun yaratmayacak düzeyde bulunmuştur.Bu da yem fabrikalarının karma yem rasyonlannda mineral premiksini kullandıklarını göstermektedir. Anahtar Sözcükler : Yemler, gereksinim, mineral madde
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT A RESEARCH ON DAIRY AND BEEF CATTLE FEED'S CALCIUM, PHOSPHORUS AND TRACE ELEMENT CONTENTS, IN BALIKESİR AND NEARBY AREAS SİPAHİO?LU, Hasan MSc in Agriculture Eng. Supervisor : Prof. Dr. Süleyman AKKAN February 1998, 37 pages Samples have been collected from 10 feed factories of Balıkesir and nearby areas determine the amounts of calcium, phosphorus and and some trace elements in dairy and beef feeds. Samples were calculated by making chemical analysis, dry matter, crude ash, calcium, phosphorus, iron, copper, manganese and cobalt amounts. Following result have been obtained: 1 - According to their content of dry matter, the most suitable dairy and beef concentrate sample is sample 7. The other samples were not in the adequade levels. 2- Crude ash amounts of sample 1 and 9 of dairy and beef concentrate are very high. 3- The 1 st, 7 th and 9 th samples of diary cattle feed samples are rich in calcium. The calcium amounts of the 2,3,4, 8 and 10 th samples of beef cattle are found to be low. 4- The phosphorus amounts of the samples are nearly in an adequarte level. 5- The iron, copper, manganese and cobalt amounts of samples would not cause any problem in feeding cattle. It shows that the feed factories are using mineral premixes in their mixed feed section. Keywords : Feeds, requirements, minerals.