Ortaokul öğretmenlerinin eğitim programı okuryazarlık algıları ile sınıf yönetimi kaygıları arasındaki ilişkinin incelenmesi: Gebze ilçesi örneği
Examination of the relationship between middle school teachers' perceived curriculum literacys and classroom management anxieties: The case of Gebze district
- Tez No: 775666
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK TUTKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada, ortaokul öğretmenlerinin eğitim programı okuryazarlık düzeyleri ile sınıf yönetimi kaygısı arasında ilişkinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmada, araştırma yöntemi olarak ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Kocaeli iline bağlı Gebze ilçesinde görev yapmakta olan toplam 1300 ortaokul öğretmeni oluşturmuştur. Çalışmanın örneklemi ise, bu evrenden kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile ulaşılabilen toplam 495 ortaokul öğretmeninden oluşmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Bolat (2017) tarafından geliştirilen“Eğitim Programı Okuryazarlığı Ölçeği”ve Özkul ve Dönmez (2019) tarafından geliştirilen“Sınıf Yönetimi Kaygı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular şunlardır: 1. Ortaokul öğretmenlerinin program okuryazarlığı algıları ile sınıf yönetimi kaygıları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. 2. Ortaokul öğretmenlerinin program okuryazarlık ve sınıf yönetimi kaygı düzeylerinin yüksek olduğu bulunmuştur. 3. Ortaokul öğretmenlerinin program okuryazarlığı algı düzeylerinin cinsiyete göre anlamlı olarak farklılaştığı görülmüştür. Erkek öğretmenlerin kadın öğretmenlere göre program okuryazarlığı algılarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. 4. Ortaokul öğretmenlerinin program okuryazarlığı algı düzeylerinde, medeni duruma, yaşa, eğitim düzeyine, mesleki kıdem yılına, eğitim düzeyine, branşa, kadro unvanına ve sınıftaki öğrenci sayısına göre anlamlı fark bulunmamıştır. 5. Ortaokul öğretmenlerinin sınıf yönetimi kaygı düzeylerinde cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim düzeyi, mesleki kıdem yılı, eğitim düzeyi, branş ve kadro unvanı değişkenleri açısından anlamlı fark bulunmamıştır. 6. Ortaokul öğretmenlerinin sınıf yönetimi kaygı düzeylerinde sınıftaki öğrenci sayısı bakımından anlamlı fark bulunmuştur. Buna göre sınıftaki öğrenci sayısı 30 kişiden fazla olan öğretmenler sınıf yönetimi kaygıları, sınıftaki öğrenci sayısı 30 kişiden az olan öğretmenlere kıyasla daha yüksek kaygı düzeyine sahiptir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether there is a significant relationship between the curriculum literacy levels of middle school teachers and their classroom management anxiety. In the study, the relational survey model was used as the research method. The universe and sample of the study consists of 495 middle school teachers working in Gebze, Kocaeli. The“Curriculum Literacy Scale”developed by Bolat (2017) and the“Classroom Management Anxiety Scale”developed by Özkul and Dönmez (2019) were used as data collection tools in this research. The findings obtained through this research are as follows: 1. No significant relationship exists between the curriculum literacy of middle school teachers and their classroom management concerns. 2. Middle school teachers have high levels of curriculum literacy and classroom management anxiety. 3. The curriculum literacy levels of middle school teachers significantly differ according to gender, and male teachers have higher program literacy than female teachers. 4. The program literacy levels of middle school teachers do not significantly vary according to marital status, age, education level, professional seniority year, education level, branch, staff title and the number of students in the class. 5. The classroom management anxiety levels of middle school teachers do not significantly vary according to gender, marital status, age, education level, professional seniority year, education level, branch, and staff title variables. 6. The classroom management anxiety levels of middle school teachers vary significantly according to the number of students in the classroom. Accordingly, teachers with more than 30 students in their class have higher levels of classroom management anxiety than teachers with less than 30 students in their class.