İstanbul' da konutlarda enerji kullanım kontrolunun planlamadaki etkileri
The effects of energy usage control planning on residences in Istanbul
- Tez No: 775683
- Danışmanlar: PROF. GAZANFER BEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1979
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tüm dünyada birçok sorunu da birlikte getiren enerji sorununun giderek artması, ileriye yönelik kesin ve sağlıklı çözümler gerektirmektedir. Soruna çare ararken; en olumsuz etken olarak, özellikle endüstrileşmiş toplumlarda doğal çevre koşullarından yararlanma olanaklarının sorumsuzca yok edilmesinin başta geldiği görülmektedir. Bu nedenle ülkemizde, metropoliten bir şehir olan İstanbul'u örnek alıp, fiziksel çevre şartlarının yapay enerji kaynaklarına katkısının en olumlu yönde kullanılması ve bunun en küçük fiziksel birim olarak konut açısından değerlendirilmesi gereği duyulmuştur. Bu değerlendirmenin de tasarlamadaki etkilerinin belirlenmesi gerekli görülmüştür. Bu çalışma, günümüzde henüz araştırma safhasında bulunan enerji kaynaklarının konutta kullanılmasını amaçlayan ileri teknik çözümlerden çok, konuttaki pasif düzeyli enerji kontrolu ve bu kontrolün yapay kaynakların etkinliğini arttırmasına yöneliktir. Bu amaçla tezde, dünyadaki enerji sorunu ve konut ilişkileri, makro ve mikro düzeyde literatür araştırması ile ortaya konmuştur. Daha sonra, konut alanında enerji sorununun kontrolü için etkili olan bina parametreleri incelenmiştir. İncelenen bu parametrelere dayalı olarak, konut alanında enerji tüketiminin kontrolü için alınabilecek önlemler belirlenmiştir. Bu bölümü takiben, dünyada enerji sorunu çözümü içeren enerji kaynaklarına yönelik bir araştırma yapılarak tezde belirlenen önlemler üzerinden, birtakım örneklerin değerlendirmesi yapılmıştır. Sonuç olarak İstanbul ve çevresinde; konutta enerjinin optimum kontrolü için, tüm bu önlemlerin birlikte etkileşimlerini optimize edecek seçimlerle konut tasarlanmasına gidilmesinin gerekliliği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The increasing energy problem, which brings many problems together all over the world, requires certain and healthy solutions for the future. When looking for a solution, the most negative factor is seen as the irresponsible destruction of natural environmental conditions, especially in industrialized societies. Therefore, in our country, taking Istanbul, a metropolitan city, as an example, it is necessary to use the contribution of physical environmental conditions to artificial energy sources in the most positive way, and to evaluate this as the smallest physical unit, namely residences. It was deemed necessary to determine the effects of this evaluation on planning. This study is aimed at passive level energy control in residences and increasing the efficiency of artificial sources rather than advanced technical solutions that aim to use energy sources in residences, which are still in the research phase today. For this purpose, the relationship between energy problem and residences in the world has been revealed through a literature review at macro and micro levels. Then, effective building parameters for energy control in residences were examined. Based on these parameters, measures that can be taken to control energy consumption in residences were identified. Following this section, a research was conducted on energy sources that include solutions to the energy problem in the world, and an evaluation of some examples was made based on the measures identified in the thesis. As a result, it has been revealed that in Istanbul and its surroundings, in order to achieve optimum energy control in residences, it is necessary to design residences with choices that optimize the interaction of all these measures together.