Yükseköğretim Kurulunun internet sitesi üzerinden kurumsal stratejik iletişiminin incelenmesi
An analysis of the institutional strategic communication of the Council of Higher Education via its website
  1. Tez No: 775684
  2. Yazar: MUSTAFA GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVILCIM ROMYA BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Dijitalleşmenin hızlandığı, dünya düzeninin yeniden dizayn edildiği ve kurumlara ait unsurların yüksek hızla değiştiği bir çağ yaşanmaktadır. Günümüzde halkla ilişkiler odaklı iletişim fırsatlarının etkin olarak kullanılması kurumların başarılı olup olamayacaklarını belirlemektedir. Bu nedenle, kurumların bilgi aktaran, güven veren ve kurumsal bir imaj yaratabilmeleri önemli unsurlardır. Bu bağlamda kurum ve hedef kitle arasındaki stratejik iletişim önem kazanmaktadır. Stratejik iletişim, kurumların uzun dönemde amaçlarına ulaşabilmek için doğru zamanda ve doğru mesajları kullanarak, hedef kitlenin desteğini alan, onları ikna eden ve etkileyen iletişim yöntemidir. Stratejik iletişim kamu kurumları açısından da değerli bir araçtır. Kamu kurumları, o ülkede yaşayan tüm vatandaşları dolaylı/dolaysız ilgilendiren düzenlemeler yapabilmektedir. Bireyler; kamu hizmetlerine ait mevzuat, karar ve duyuru gibi bilgilere hızlı ve güvenilir bir şekilde ulaşmak istemektedirler. Kurumların hedef kitlelerle kurdukları iletişim, kurumların dışarıya karşı olan imajları ve hedef kitlelerde bıraktıkları izlenimler nedeniyle önem arz etmektedir. Kurumların stratejik iletişimlerinin uzun dönemli ve itibarı destekleyecek şekilde fark yaratması gerekmektedir. İletişim kanallarının etkin ve geribildirime izin veren imkânlar sunması etkili halkla ilişkiler uygulamalarıdır. Çalışmada, Türkiye'nin yükseköğretim alanını planlayan ve bu alanda alternatifi olmayan Yükseköğretim Kurulunun kurumsal stratejik iletişimi incelenmektedir. Bu bağlamda, çift yönlü iletişim fırsatı veren diyalojik iletişimin YÖK'ün internet sayfasındaki durumu da incelenmiştir. Hedef kitlelerle internet üzerinden dijital çağa uygun ve aktif bir iletişim ortamı sağlayan diyalojik iletişimin, kurumun stratejik iletişimine de katkı sağlaması bağlamında önem arz etmektedir. Çalışmanın amacı doğrultusunda kurumun internet sitesi incelenmiştir. Kurumun hedef kitlelerle etkili iletişim kurmasına yönelik iyileştirme önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
We are currently living in an era where digitalization accelerates, the world order is redesigned and institutional components quickly change. Today, effective use of public relations-oriented communication opportunities determines whether institutions will be successful. Therefore, it is important for institutions to be able to create a corporate image conveying information and building confidence. In this context, strategic communication between the institution and the target audience grows in importance. Strategic communication is a communication method that gets the support of the target audience, convinces and influences them by using the right messages at the right time in order to achieve the institutional goals in the long run. Strategic communication is also a valuable tool for public institutions. Public institutions can make regulations that directly or indirectly concern all citizens living in that country. Individuals want to quickly reach reliable information such as legislation, decisions and announcements regarding public services. As for the external images of the institutions and the impressions they have in the eyes of the target audiences, the communication established by the institutions with the target groups is important. Organizations' strategic communications need to make a difference in the long term in a way to support their reputation. It is effective public relations practices that communication channels provide opportunities which are effective and allow feedback. The study analyses the institutional strategic communication of the Council of Higher Education, one and only institution responsible for planning the higher education in Turkey. In this context, the situation of dialogic communication, providing an opportunity for two-way communication, is also assessed on the website of the Council of Higher Education. Dialogical communication, which provides an active and appropriate communication environment for the digital age with target audiences over the internet, is important in terms of contributing to the strategic communication of the institution. In line with the purpose of the study, the website of the institution is analysed. Suggestions for improvement have been developed for the institution to communicate effectively with target audiences.