Volumetric reading of the Middle East Technical Iniversity Campus' Alley
Ortadoğu Teknik Üniversitesi Kampüsü Alley hacimsel okuması
- Tez No: 775686
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SAVAŞ SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez, ODTÜ Yerleşkesi üzerine bir arşiv çalışması olup,“tasarım yoluyla araştırma”ve“dokümantasyon yoluyla koruma”fikirlerini taşımayı amaçlamaktadır. Bu araştırmanın kavramsal odak noktası, kampüsteki“Hacim”tanımlayan“Çevreleyici”öğelerdir. Akademik alanın ana yaya dolaşım mekanı olan“Alle”ve onu çevreleyen dış mekanlara odaklanmaktadır. Araştırmanın ana kaynakları mimarların orijinal çizimleri ve saha çalışmalarıdır. Bu araştırma sonucunda“Alle”üzerine çeşitli alanlarına“fırça darbeleri”metaforu kullanarak vaka çalışmaları oluşturulmuştur. Bulgular, sistematik bir temsil süreci aracılığıyla orijinal mimari çizimler ve fotoğraflarla eşleştirilmiş aksonometrik model serileri ile sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis positions itself as an archival effort on the METU Campus and aims to carry the ideas of“research by design”and“conservation by documentation.”The conceptual focus of this research is“Volume”and“Volume Defining Enclosures”on the campus, especially on the“Alle”, the main pedestrian circulation space of the academic zone. The“Alley”and the exterior spaces surrounding it are researched extensively utilizing the architects' original drawings, by conducting on-site research and using the metaphor of brush strokes. The findings are presented in the form of case studies, resulting from a systematic representation process, and include a series of axonometric models paired with original architectural drawings and photographs.