Vergi aflarının mükellefler üzerinde vergi uyumuna etkisi: Ampirik bir inceleme Eskişehir il örneği
The effect of tax amnesties on tax compliance on taxpayers: An empirical analysis case of Eskişehir province
  1. Tez No: 775716
  2. Yazar: CİHAN ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, vergi aflarının vergi uyumu üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Mükelleflerin vergi aflarına bakışının ve vergi uyumlarının belirlenmesi, mükelleflerin tanımlayıcı özelliklerine göre vergi aflarına bakışında ve vergi uyumundaki farklılaşmaların ortaya konması da çalışmanın diğer amaçlarındandır. Çalışma kapsamında Eskişehir'de yaşayan gelir vergisi mükelleflerine anket uygulaması yapılmıştır. Çalışmaya 425 kişinin katılımı sağlanmış, 398 anket formu değerlendirmeye alınmıştır. Mükelleflerin tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde, frekans ve yüzde dağılımları, vergi aflarına bakış ve vergi uyum düzeylerinin belirlenmesinde ortalama ve standart sapma istatistikleri kullanılmıştır. Vergi affına bakış ve vergi uyumu arasındaki ilişkiler korelasyon analizinden, vergi aflarına bakışın vergi uyumuna etkisinin incelenmesinde ise regresyon analizinden faydalanılmıştır. Mükelleflerin tanımlayıcı özelliklerine göre vergi affına bakış ve vergi uyum düzeylerinin farklılaşmasının incelenmesinde ise T Testi ve Anova Testi kullanılmıştır. Çalışmada yapılan korelasyon analizi sonucunda vergi aflarına bakış ile vergi uyumu arasında orta düzeyde ve pozitif yönde anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Regresyon analizi sonucunda ise vergi aflarına bakışın vergi uyumunu anlamlı düzeyde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Mükelleflerin tanımlayıcı özelliklerine göre vergi aflarına bakışlarında ve vergi uyumlarında anlamlı farklılaşmalar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the effect of tax amnesties on tax compliance. Determining the taxpayers' view of tax amnesties and tax compliance, revealing the differences in taxpayers' view of tax amnesties and tax compliance according to their descriptive characteristics are among the other aims of the study. Within the scope of the study, a questionnaire was applied to the income taxpayers living in Eskişehir. 425 people participated in the study and 398 questionnaires were evaluated. Mean and standard deviation statistics were used to determine the descriptive characteristics of taxpayers, frequency and percentage distributions, view of tax amnesties and tax compliance levels. Correlation analysis was used to analyze the relationship between tax amnesty and tax compliance, and regression analysis was used to examine the effect of tax amnesty on tax compliance. T Test and Anova Test were used to examine the differentiation of tax amnesty and tax compliance levels according to descriptive characteristics of taxpayers. As a result of the correlation analysis made in the study, a moderate and positive significant relationship was found between the view of tax amnesties and tax compliance. As a result of the regression analysis, it was concluded that the view of tax amnesties significantly affects tax compliance. According to the descriptive characteristics of taxpayers, significant differences were found in their view of tax amnesties and tax compliance.