Karpal tünel sendromu nedeniyle cerrahi tedavi uygulanan hastalarda, tedavi sonuçları üzerine etkili faktörlerin araştırılması
Investigation of the factors affecting the treatment results in patients WHO underwent surgical treatment for carpal tunnel syndrome
- Tez No: 775715
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL KAYALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Karpal tünel sendromu nedeniyle cerrahi tedavi uygulanan hastalarda, tedavi sonuçları üzerine etkili faktörlerin incelenmesi ve olası kötü prognostik faktörlerin belirlenmesi. Gereç ve yöntemler: Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde 01.01.2020-01.01.2022 tarihleri arasında karpal tünel sendromu nedeniyle cerrahi tedavi uygulanan 300 hasta (249 Kadın, 51 Erkek) dahil edildi. Hastanemiz probel otomasyon sistemi ve arşiv dosyaları geriye dönük olarak incelendi. Tüm hastaların hem ameliyat öncesi hem de ameliyat sonrası yapılan muayene ve test ölçüm kayıtları mevcuttu. Hastaların ortalama yaşı 53,52 (±11,87); yaş aralığı 22-85'ti. Karpal tünel sendromu nedeniyle cerrahi tedavi uygulanan hastalarda tedavi sonuçları üzerine etkili faktörler araştırıldı. Bu faktörler: yaş, cinsiyet, klinik prezantasyonun tek taraflı yada çift taraflı olması, şikayet süresi, günlük yaşama dönüş süresi, sigara kullanımı, ameliyat edilen taraf, double crush sendromunun varlığı, PL tendon varyasyonu, 5.FDS tendon varyasyonu, Linburg-comstock varyasyonu, ameliyat öncesi ve sonrası gece ağrısının varlığı, phalen testi, ters phalen testi, durkan testi, tinel testi, EMG testi, DM, KBY, hipotiroidi gibi komorbid hastalıkların varlığı, tekrar ameliyat durumu, ameliyat sonrası enfeksiyon, CRPS gelişme durumu, fizik tedavi alma durumuydu. Araştırılan faktörlerin cerrahi tedavi sonrası klinik karşılaştırmaları için Mayo klinik modifiye el bilek skoru kullanıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen hastaların 249'u kadın (%83), 51'i erkekti (%17). En genç hasta 22 yaşında, en yaşlı hasta 85 yaşındaydı. Hastalarımızın yaş ortalaması 53,52 (±11,87) idi. Ortalama şikâyet süresi 12 (1-120) ay olarak bulundu. Hastaların kliniklerine ve test sonuçlarına bakıldığında; 190 (%63,33) tanesi tek taraflı, 110 (%36,67) tanesi bilateral prezantasyon göstermekteydi. 53 (%17,67) tanesinde Double Crush sendromu vardı. EMG test sonuçları: 51 (%17,0) kişide hafif düzeyde, 171 (%57,0) kişide orta düzeyde ve 78 (%26,0) kişide ileri düzeyde tespit edildi. Komorbidite açısından bakıldığında: DM varlığı 97 (%32,33) hastada, KBY varlığı varlığı 25 (%8,33) hastada, hipotiroidi varlığı 43 (%14,33) hastada tespit edildi. Tekrar ameliyat öyküsü olanların sayısı 17 (%5,67) kişiydi. Hastaların 9 (%3,0) unda ameliyat sonrası CRPS geliştiği görüldü. Ameliyat sonrası gece ağrısı devam eden 22 (%7,33) kişi bulundu. Ortalama günlük yaşama dönüş süresi 2 (1-5) ay olarak bulundu. Ameliyat sonrası takiplerin de Mayo el bilek skorları: 60'ın altında puan alan hasta sayısı 33 (%11,0), 60-80 arası puan alan hasta sayısı 40 (%13,33), 80-90 arası puan alan hasta sayısı 60 (%20,0), 90'nın üzerinde puan alan hasta sayısı 167 (%55,67) idi. Bu faktörler, Mayo el bilek skorlarıyla karşılaştırılarak ameliyat sonrasında ki prognoza etkisi açısından incelendi. Mayo skorları 90 grubunda ki hastalara göre yaş ortalamalarının anlamlı olarak daha yüksek olduğu görüldü. Tek taraflı klinik prezantasyonu olan hastaların mayo el bilek skorlarının daha çok >90 olduğu görüldü. Double crush sendromu olan hastaların mayo el bilek skorlarının daha çok 90 olduğu görüldü. DM olmayan hastaların mayo el bilek skorlarının daha çok >90 olduğu görüldü. KBY' si olan hastaların mayo el bilek skorlarının daha çok 90 olduğu görüldü. Ameliyat sonrası gece ağrısı devam eden hastaların mayo el bilek skorlarının daha çok
Özet (Çeviri)
Objective: Investigation of the factors affecting the treatment results and determination of possible bad prognostic factors in patients who underwent surgical treatment for carpal tunnel syndrome. Material and methods: Our study included 300 patients (249 Female, 51 Male) who underwent surgical treatment for carpal tunnel syndrome between 01.01.2020-01.01.2022 at the University of Health Sciences, İzmir Bozyaka Education and Research Hospital Orthopedics and Traumatology Clinic. Probel automation system and archive files of our hospital were examined retrospectively. All patients had both preoperative and postoperative examination and test measurement records. The mean age of the patients was 53.52 (±11.87); The age range was 22-85. The factors affecting the treatment results in patients who underwent surgical treatment for carpal tunnel syndrome were investigated. These factors are: age, gender, unilateral or bilateral clinical presentation, duration of complaint, return to daily life, smoking, operated side, presence of double crush syndrome, PL tendon variation, 5.FDS tendon variation, Linburg comstock variation, Presence of night pain before and after surgery, phalen test, reverse phalen test, durkan test, tinel test, EMG test, presence of comorbid diseases such as DM, CRF, hypothyroidism, reoperation status, postoperative infection, CRPS development status, and physical therapy. The Mayo clinical modified wrist score was used for clinical comparisons of the investigated factors after surgical treatment. Results: Of the patients included in our study, 249 (83%) were female and 51 (17%) were male. The youngest patient was 22 years old, and the oldest patient was 85 years old. The mean age of our patients was 53.52 (±11.87). The mean duration of complaints was found to be 12 (1-120) months. Considering the clinics and test results of the patients; 190 (63.33%) of them were unilateral and 110 (36.67%) of them were bilateral. 53 (17.67%) of them had Double Crush syndrome. EMG test results were mild in 51 (17.0%) individuals, moderate in 171 (57.0%) and severe in 78 (26.0%). In terms of comorbidity: The presence of DM was found in 97 (32.33%) patients, the presence of CRF in 25 (8.33%) patients, and the presence of hypothyroidism in 43 (14.33%) patients. The number of patients with a history of reoperation was 17 (5.67%). Postoperative CRPS was observed in 9 (3.0%) of the patients. There were 22 (7.33%) patients who had persistent night pain after surgery. The mean time to return to daily life was found to be 2 (1-5) months. Mayo wrist scores in postoperative follow-ups: 33 (11.0%) patients scored below 60, 40 (13.33%) patients scored between 60-80, 60 patients scored between 80-90 (20.0%), the number of patients with a score above 90 was 167 (55.67%). These factors were compared with the Mayo wrist scores and evaluated in terms of their effect on the postoperative prognosis. Patients with Mayo scores 90 group. It was observed that swimsuit wrist scores of patients with unilateral clinical presentation were more than 90. It was observed that the swimsuit wrist scores of the patients with double crush syndrome were mostly 90. It was observed that the swimsuit wrist scores of the patients without DM were mostly >90. It was observed that the swimsuit wrist scores of the patients with CRF were mostly 90. It was observed that the swimsuit wrist scores of the patients who continued to have night pain after the surgery were mostly