Emet (Kütahya) ilçe merkezinin beşeri ve ekonomik coğrafyası
Human and economic geography of Emet (Kütahya) district center
- Tez No: 775726
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ÖZAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırma sahası olan Emet ilçesi, Ege Bölgesi'nin İç Batı Anadolu Bölümü sınırları içerisinde yer almaktadır. İdari yönetim biçimi ilçe merkezi şeklindedir. İlçe merkezinin ortalama yükselti değeri 896 m. kadardır. 2020 yılında, ilçe merkezi nüfusu, 11362 kişiden oluşuyordu. Nüfusun eğitim düzeyi oldukça iyi durumdadır. Sahada 2015-2020 yılları arasında belirgin göç hareketleri yaşanmıştır. Özellikle büyükşehirlere doğru yönelim söz konusudur. İlçe merkezi eski bir yerleşim alanıdır. Bu nedenle tarihi çağlar boyunca farklı isimlerle nitelendirilmiştir. Konut tipleri son yıllarda çağdaşlaşma eğilimi göstermektedir. Bunlardan bazıları, sivil mimari özelliği gösteren eski tip meskenlerdir. İlçe merkezi, Kütahya İli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun kararıyla 2014 yılında 'sit alanı' olarak belirlenmiştir. İlçe merkezinde, tarımsal faaliyetler ve hayvancılık pek yaygın olmamakla birlikte daha çok küçükbaş hayvan yetiştiriciliği tercih edilmektedir. Tarım ürünleri olarak arpa ve buğday üretimi yaygındır. Ulaşım, sadece karayolu kullanılarak gerçekleşmektedir. İlçe otogarından, belirli saatlerde Gediz, Tavşanlı ve Kütahya iline dolmuş ve otobüs seferleri düzenlenmektedir. Turizm faaliyetleri genel olarak termal turizm olarak işlevsellik kazanmıştır. Konaklama hizmeti veren apart, pansiyon, otel niteliği taşıyan tesisler mevcuttur. İlçe merkezi yakınında bor madenine ait rezerv sahaları bulunmaktadır. Halen söz konusu madenin işletmesi Eti Maden tarafından yapılmaktadır. Burada yaşayan nüfus için maden işletmesi eskiden beri önemli bir geçim kaynağı durumundadır.
Özet (Çeviri)
The research area Emet district is located within the borders of the Central West Anatolian Section of the Aegean Region. Form of administration of the district is district center. The average altitude of the district center is almost 896 m. In 2020, the population of the district center was counted as 11,362 people. The education level of the population is quite good. Significant migration movements were experienced in this area between 2015-2020 consisting, in particular, of a tendency towards metropolitan areas. The district center is an old residential area. For this reason, it has been described by different names throughout the historical ages. Housing types has followed a trend of modernization in recent years. Some of these are old-style dwellings with civil architectural features. The district center was decleared as a 'archeologically protected site' in 2014 with the decision of the Kütahya Province Cultural Heritage Preservation Regional Board. Agricultural activities and livestock farming are not common in the district center, while small cattle breeding is preferred. Barley and wheat production is common as agricultural products. Only road transportation is available. From the district bus station, minibus and bus shuttles are organized to Gediz, Tavşanlı and Kütahya at certain times. Tourism activities have generally gained ground as thermal tourism. There are facilities such as apartments, pensions and hotels that provide accommodation services for this sector. There are reserve fields of boron mine near the district center the operation of which is still carried out by Eti Maden. For the population living here, mining has been an important means of income for a long time.