Memory, forgetting and intertextuality in Salman Rushdie's Midnight's Children and Two Years Eight Months Twenty Eight Nights
Salman Rüşdi'nin Geceyarısı Çocukları ve İki Yıl Sekiz Ay Yirmi Sekiz Gece romanlarında bellek, unutma ve metinlerarasılık
- Tez No: 775746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL KORKUT NAYKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, Salman Rushdienin Midnights Children ve Two Years Eight Months and Twenty-Eight Nights romanlarında bellek, unutma ve epizodik hatırlamanın üretken bir eylem olarak ele alınışını Paul Ricoeur ve Astrid Erllün bellek teorileri üzerinden ele almayı amaçlamaktadır. Tez, bir yandan Rüşdinin belleğin ulus, aidiyet ve kimlik dogmaları gibi kavramların tek yönlü bakış açısıyla ele alınmasını eleştirecek ve alternatif bir kültürel anlatı yaratmak için metinlerarası gerçekliğin kullanımına bakacaktır. Midnights Children, sürdürülen kültürel ve tarihsel çoğulluğu ve belirsizliği kutluyor farklı gerçekliklerin mevcudiyetinde mutlak gerçeklerin veya referans noktalarının olmadığını öne sürer. İki Yıl Sekiz Ay ve Yirmi Sekiz Gecede Rüşdinin ilk tavrı, bilim ve kurgu anlatıları ve bunların gerçekliğin çok çeşitli dokusunu temsil etmedeki otoritesi lehine bir eğilim sergiliyor. Bununla birlikte roman, karşıt bilgi sistemlerini bellek aracılığıyla bir araya getirerek ilerler - hakikat iddiasında tek bir söylemin egemenliğine meydan okuyan ve kültürel, tarihsel, felsefi ve insani ilerlemenin gerçekleşmesinin çatışmanın eşzamanlılığına bağlı olduğunu öne süren bir araç. anlatılar. Tez, hem Midnights Children hem de Two Year, Eight Months ve Twenty Eight Nightsın çeşitli hafıza eylemleri yoluyla alternatif bir dünya inşası için tarihsel olarak önemli geçmiş olayların yeniden inşasına ve yeniden tasavvuruna güvendiğini ve bunu savunduğunu savunuyor. Ayrıca, temel yaratıcı özelliklerini göstermek için her iki romanda da hafızanın üstlendiği farklı işlevleri araştırıyor. Çalışma, Rüşdinin kariyerinin ilk dönemlerine ve sonraki dönemlerine ait bu iki eseri inceleyerek, bellek çalışmaları bağlamında Rüşdinin yapıtının anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the treatment of memory, forgetting and episodic remembering as an imaginary and productive act in Salman Rushdies Midnights Children and Two Years Eight Months and Twenty-Eight Nights in relation to Paul Ricoeurs and Astrid Erlls theories on memory. The thesis will examine, on the one hand, Rushdies treatment of memory in order to critique dogmas about nation, belonging, and identity, and on the other, his use of intertextuality to create an alternative cultural narrative that contradicts the monologic view of reality. Midnights Children celebrates the cultural and historical plurality and ambiguity sustained by memory and suggests that there are no absolute truths or points of reference in the presence of different realities. In Two Years Eight Months and Twenty Eight Nights Rushdies initial attitude displays an inclination in favour of the narratives of science and fiction and their authority in representing the multifarious fabric of reality. However, the novel proceeds by bringing together opposing systems of knowledge through memory - a device which challenges the dominance of one discourse in its claim to truth and proposes that the actualization of cultural, historical, philosophical, and humanitarian progress depends on the contemporaneity of clashing narratives. The thesis argues that both Midnights Children and Two Years, Eight Months, and Twenty Eight Nights rely on and advocate the reconstruction and re-imagining of historically significant past events for an alternative world-making through various acts of memory. It also explores the divergent functions memory assumes in both novels in order to demonstrate their essential creative property. The study aims to contribute to an understanding of Rushdies ouvre within the context of memory studies by analysing these two works which respectively belong to his early career and later work.