Heterocycle-based push-pull nlophores: Investigation of linear and non-linear optical properties
Heterohalka bazlı it-çek tipi nloforlar: Lineer ve lineer olmayan optik özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 775797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY DENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Organik, lineer olmayan optik (NLO) özelliklere sahip bileşikler telekomünikasyon, veri depolama, gerçek zamanlı hedef tanıma, optoelektronik ve optik sinyal işleme alanlarındaki uygulamaları sebebiyle yaşadığımız teknoloji çağında oldukça değerlidir. Konjüge it-çek tipi kromoforların belirgin molekül içi yük transfer özelliklerine sahip olmaları molekülün yüksek değerde polarize olmasını sağlamaktadır ve bu sayede bu moleküllerden güçlü NLO yanıtı alınabilmektedir. NLOforlar, daha verimli ve hızlı NLO yanıtları elde edebilmek için tasarlanırlar ve [2+2] siklokatılma-retroelektrosiklizasyon tepkimeleri bu yapıları sentezlemek için en etkili yöntemlerden biridir. Bu tezde, çeşitli heterosiklik moleküller ile türevlendirilmiş alkinlerin TCNE ve TCNQ ile reaksiyonları sonucu elde edilen NLOforların lineer ve lineer olmayan optik özellikleri teorik ve deneysel çalışmalarla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Organic nonlinear optical materials are substantial in the technology era we live in, due to their applications in telecommunications, data storage, real-time target recognition, optoelectronics, and optical signal processing. The distinct intramolecular charge transfer (ICT) properties of conjugated push-pull chromophores provide high polarization and thus a strong NLO response can be obtained. NLOphores are designed to obtain more efficient and rapid NLO responses and [2+2] cycloaddition-retroelectrocyclization reaction is one of the efficient strategies to synthesize them. In this thesis, target NLOphores were synthesized via the reactions of heterocycle-substituted alkynes with TCNE and TCNQ, their linear and nonlinear optical properties were investigated using both experimental and theoretical studies.