Klik kimyası kullanılarak yeni boronat esterlerin sentezi: Spektroskopik özellikler ve biyolojik uygulamaları
Synthesis of new boronate esters using click chemistry: Spectroscopic properties and its biological applications
- Tez No: 775796
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bugüne kadar yapılan birçok bilimsel çalışma sonucunda elde edilen verilere göre bor içeren biyoaktif organik bileşiklerin insanlar için faydalı olduğu ortaya çıkmıştır. Günümüzde birçok bor içeren bileşik bilinmekte ve bunların farklı uygulama alanlarındaki kullanımlarının araştırılması hala devam edilmektedir. Bor içeren bileşiklerin toksik olmadıkları, aksine çok yönlü bir atom oldukları ve farklı ilaç tasarımlarında etkin rol oynadıkları ortaya çıktıktan sonra birçok uygulama alanında kullanılmaya başlanmıştır. Bilinen bor içeren bileşikler arasında organik temelli bor bileşiklerinin yüksek oranda biyo yararlı olduğu bilinmektedir. Bor içeren organik bileşikler arasında boronat esterlerin güçlü bir anti-bakteriyel, anti-oksidan ve güçlü DNA bağlayıcı ajan olarak ön plana çıktığı görülmektedir. Yapılan detaylı literatür taraması sonucunda klik kimyası yaklaşımı kullanılarak 1, 2, 3-triazol grupları içeren boronat esterlerin sentezi ve uygulamalarının olmadığı veya nadir olduğu bilinmektedir. Bu tez çalışmasından farklı biyolojik çalışmalar için hedef bileşikler olarak triazol gruplarını içeren boronat esterler hazırlanmış ve yapıları karakterize edilmiştir. Bu çalışmada, hedef bileşiklerin yapılarının aydınlatılması için NMR spektroskopisi, UV-Vis spektroskopisi, FT-IR spektroskopisi, kütle spektrometresi, elementel analiz ve erime noktası ölçümü teknikleri kullanılmıştır. Yapıları detaylı olarak karakterize edilen bu bileşiklerin daha sonra farklı biyolojik uygulamaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
According to the evidence obtained as a result of many scientific studies conducted to date, it has been revealed that organic compounds containing boron are bioactive and beneficial for humans. Today, many boron-containing compounds are known and their use in different application areas is still being investigated. After it became clear that boron-containing compounds are not toxic, on the contrary, they are versatile atoms and play an active role in different drug designs, they have begun to be used in many application areas. Among the known boron-containing compounds, organic-based boron compounds are known to be highly bioavailable. Among the organic compounds containing boron, boronate esters seem to come to the fore as a strong antibacterial, antioxidant and strong DNA binding agent. As a result of the detailed literature review, it is known that the synthesis and application of boronate esters containing 1, 2, 3-triazole groups using click chemistry approach is not or is rare. From this thesis study, boronate esters containing triazole groups as target compounds for different biological studies were prepared and their structures were characterized. In this study, NMR spectroscopy, UV-Vis spectroscopy, FT-IR spectroscopy, mass spectrometry, elemental analysis and melting point measurement techniques were used to elucidate the structures of target compounds. Different biological applications of these compounds, whose structures were characterized in detail, were then investigated.