Yüksek dayanımlı betonların mikro mekanik davranış özelliklerinin incelenmesi
Investigation of micro mechanical behaviour characteristics of high strength concretes
  1. Tez No: 775816
  2. Yazar: MEHMET CANKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDUSSAMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Beton geçmişten günümüze kullanımı çok yaygın olan bir yapı malzemesidir. Yapı malzemesi olarak betonun geremekmediği bir inşaat neredeyse yoktur. Yüksek katlı yapılar, köprü, tünel ve benzeri yapıtların süreçle beraber ortaya çıkması yüksek dayanımlı beton ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Betonun bu kadar kullanılması onun daha ayrıntılı bir şekilde incelenmesi gerekliliğini ortaya koymuştur. İncelenmesi gereken konulardan başlıcalarından birisi de betonun kırılma mekaniğidir. Bu çalışmada agrega geometrisi ve doğrultusunun yüksek dayanımlı betonlarda, betonun kırılma mekaniği üzerinden etkileri incelenmiştir. 4 farklı geometride 3 farklı boyutta granit, mermer ve bazalt agregaları üzerinde çentik bulunan 10x20 cm boyutlarındaki yüksek kiriş numunlerine yerleştirilmiştir. Yapılan numulerin görüntü işleme analizi yapılabilmesi için ön yüzeyleri hazırlanmış ve üç noktalı eğilme deneyine tabi tutulmuştur. Çıkan sonuçlar ve agrega beton yüzeyindeki kırılma mekanizması incelenmiştir. Yüksek dayanımlı betonların, normal betonlara göre petrogrofik özelliklerinin ve agrega fiziksel özelliklerinin daha önemli olduğu gözlemlenmiştir. Bu nedenle, yapılacak çalışmalar ve tasarımlarda bu parametler özellikle hesaba katılarak tasarımlar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Concrete is a building material that has been widely used from past to present. There is almost no construction that does not require concrete as a building material. The emergence of high-rise buildings, bridges, tunnels and similar structures with the process has revealed the need for high strength concrete. The use of concrete so much has revealed the necessity of examining it in more detail. One of the main issues to be examined is the fracture mechanics of concrete. In this study, the effects of aggregate geometry and direction on the fracture mechanics of concrete in high strength concrete were investigated. Granite, marble and basalt aggregates in 4 different geometries and 3 different sizes were placed on high beam samples of 10x20 cm with notches on them. In order to perform image processing analysis of the samples, the front surfaces were prepared and subjected to a three-point bending test. The results and the fracture mechanism on the aggregate concrete surface were examined. It has been observed that petrographical properties and aggregate physical properties of high strength concretes are more important than normal concretes. For this reason, designs should be made by taking these parameters into account in the studies and designs to be made.