Aşiret, parti ve siyaset: Irak Kürtlerinde siyasal bölünmeler üzerine bir inceleme
Tribe, party and politics: A study on the political divisions among Iraqi Kurds
  1. Tez No: 775817
  2. Yazar: MUSTAFA ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN AGTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Siyasal Bilimler, Tarih, Anthropology, Political Science, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 479
Özet
Irak Kürdistanı'na dair siyaset bilimi çalışmalarını iki çalışma alanının yönlendirdiğini söylemek mümkündür. Bunlarda ilkini uzunca bir süredir milliyetçilik çalışmaları oluşturmaktadır. Bunu Körfez Savaşı'nın ardından yaşanan gelişmelerin etkisiyle devlet inşasını konu alan çalışmalar izlemektedir. Zira 1990'lı yıllardan beri bölge Kürdistan Bölgesel Yönetimi olarak bilinen de facto bir devletin kuruluşuna tanıklık etmiştir. Bu yüzden devlet ve milletin kavramsal açıdan bölgeyi konu alan çalışmalardaki iki önemli çekim alanını oluşturduğunu söylemek mümkündür. Bu da bahsi geçen çalışma alanlarında siyasal olanın nasıl içeriklendirildiğini kritik derecede önemli hale getirmektedir. Bu çalışmada aşiret ve parti kavramları eşliğinde ele alınan bölünmeler üzerinden siyasal olanın bölgeyi konu alan literatürde nasıl içeriklendirildiği eleştirel bir yeniden okumaya tabi tutulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Two fields of study can be said to have influenced the existing political science literature on Iraqi Kurdistan: the first of these fields has long been nationalism studies, and the second, following the post-Gulf War developments, has been the studies on state- building. Since the 1990s, the region has seen the establishment of the Kurdistan Regional Government, a de facto state. It can be said, therefore, the state and the nation have become the conceptual centres of gravity in the scholarship on the region, thus making it critically important to examine how the concept of political itself is understood in the aforementioned fields. Based on an analysis of the political divisions through the concepts of tribe and political party, this study provides a critical re-reading as to how the existing scholarship on the region understands the concept of political.