Understanding the social and political changes through novels from 1990s to today in Turkey
1990'lardan günümüze Türkiye'de toplumsal ve siyasal değişimi romanlardan okumak
  1. Tez No: 775824
  2. Yazar: NECMETTİN ÖZDİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ESMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma edebiyatın sosyolojik imkânlarından faydalanarak 1990'lardan günümüze toplumsal ve siyasal değişimi romanlar üzerinden okumayı amaçlamaktadır. Tanzimat ile başlayan Türk toplumunun toplumsal ve kültürel değişiminde romanlar bir ayna işlevi üstlenmiş ve toplumsal değişimin anlaşılmasında kaynak olarak değerlendirilmiştir. Her dönemin kendine özgü bir toplumsal yapısı vardır ve bu toplumsal yapının edebiyat dünyasında da yansımalarını görmek mümkündür. Her dönemin kendine has tüm sosyolojik ve kültürel hayatının dönemin edebiyatı ve özellikle romanları üzerinde belirleyici bir etkisi görülmektedir. Buradan hareketle, herhangi bir dönemin zihniyet dünyası, hayat tarzı, ekonomik yapısı ve toplumsal değerleri de dâhil olmak üzere tüm boyutlarıyla çalışılmasında romanlar işlevsel bir öneme sahiptir. Genel olarak, bu tez çalışması edebiyatın sosyolojik imkânlarından faydalanarak son otuz yılın Türkiye'sinde yaşanan toplumsal ve siyasal değişimleri romanların tanıklığı üzerinden okumayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the social and political change through the selected novels by benefiting from the sociological opportunities of literature from 1990s to today. It has been considered that the novel has a mirror function in the socio-political and cultural change of Turkish society starting with the Tanzimat period and seen as a source for understanding social change. Each period has its own social structure and it is possible to see the reflections of this social structure in the world of literature. All the sociological and cultural life of each period has a decisive influence on the literature and especially on the novels of the period. From this point of view, the novels have a functional importance in the study of all aspects of the mindset, life style, economic structure and social values of any period. In general, this study focuses on understanding Turkey's social and political changes in the last thirty years through witnessing of the selected novels which provides sociological opportunities.