Proliferatif diyabetik retinopatide angiopoetin-1, angiopoetin-2 ve TİE2 genlerini hedefleyen miRNA'ların ekspresyon düzeylerinin araştırılması
Determination of expression levels of miRNA's targeting angiopoetin-1, angiopoetin-2 and TİE2 genes in proliferative diabetic retinopathy
  1. Tez No: 775839
  2. Yazar: HİLAL SANCAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmamızın amacı PDR patogenezinde önemli rol oynayan Ang-1, Ang-2 ve Tie2 vitreus sıvısındaki düzeylerini belirlemek ve bu genleri hedefleyen miR-145-5p, miR-542-3p, miR-5195-3p, miR-126-3p, miR-211-3p ve miR-204-5p'nin ekspresyon profillerini ortaya çıkarmaktır. PDR tanısı almış 25 hasta ve kontrol grubu olarak ise diyabetik hastalığı olmayan 25 kişi çalışmaya dahil edildi. Kontrol ve hasta gruplarının vitreus Ang-1, Ang-2 ve Tie2 seviyeleri ticari ELISA kiti ile belirledik. miR-145-5p, miR-542-3p, miR-5195-3p, miR-126-3p, miR-211-3p ve miR-204-5p ekspresyonları RT-PCR kullanılarak değerlendirildi. Çalışmamızda PDR grubunda Ang-1 ve Ang-2 düzeylerinin kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı azaldığını bulduk. Ayrıca vitreus Ang-1/Ang-2 oranını hesapladık ve bu oranın kontrol grubuna göre PDR grubunda azaldığını belirledik. Vitreus Tie2 seviyelerinin ise PDR grubunda arttığını fakat bu artışın istatiksel olarak anlamlı olmadığını bulduk. Çalışmamızda, miR-204-5p, mir-126-3p ve miR-542-3p'nin ekspresyon düzeylerinin kontrol grubuna göre PDR grubunda up regüle olduğunu gözlemledik. miR-204-5p ve miR-126-3p'nin ekspresyonundaki artışın ise istatiksel olarak anlamlı olduğunu tespit ettik. miR-211-3p, miR-5195-3p ve miR-145-5p ekspresyonlarının ise kontrol grubuna göre PDR'de down regüle olduğu belirledik. Sonuç olarak, miR-204-5p ve miR-126-3p'nin up regülasyonun Ang-1 düzeylerini azaltarak PDR patogenezinde anjiyogenez oluşumuna katkı sağlayabileceğini düşünmekteyiz. miR-204-5p ve miR-126-3p PDR'nin erken tanısına katkı sağlayabilir. Ayrıca miR-204-5p ve miR-126-3p'nin anormal ekspresyon seviyeleri düzenlenerek ileride PDR tedavisinde terapötik bir ajan olarak kullanılabilir
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to determine the levels of Ang-1, Ang-2 and Tie-2 in vitreous fluid, which play an important role in the pathogenesis of PDR. Targeting these genes is to reveal the expression profiles of miR-145-5p, miR-542-3p, miR-5195-3p, miR-126-3p, miR-211-3p and miR-204-5p and Twenty-five patients diagnosed with PDR and 25 people without diabetes as the control group were included in the study. We determined the vitreous Ang-1, Ang-2 and Tie-2 levels of the control and patient groups with a commercial ELISA kit. Expressions of miR-145-5p, miR-542-3p, miR-5195-3p, miR-126-3p, miR-211-3p and miR-204-5p were evaluated using RT-PCR. In our study, we found that Ang-1 and Ang-2 levels were statistically significantly decreased in the PDR group compared to the control group. We also calculated the vitreous Ang-1/Ang-2 ratio and determined that this ratio decreased in the PDR group compared to the control group. We found that vitreous Tie2 levels increased in the PDR group, but this increase was not statistically significant. In our study, we observed that the expression levels of miR-204-5p, mir-126-3p and miR-542-3p were up-regulated in the PDR group compared to the control group. We found that the increase in the expression of miR-204-5p and miR-126-3p was statistically significant. We determined that miR-211-3p, miR-5195-3p and miR-145-5p expressions were down-regulated in PDR compared to the control group. In conclusion, we think that upregulation of miR-204-5p and miR-126-3p may contribute to angiogenesis in PDR pathogenesis by reducing Ang-1 levels. miR-204-5p and miR-126-3p may contribute to the early diagnosis of PDR. In addition, abnormal expression levels of miR-204- 5p and miR-126-3p can be regulated and used as a therapeutic agent in the treatment of PDR in the future.