Tedarik zinciri izlenebilirliği için blokzincir tabanlı bir çerçeve önerisi
Proposal of a blockchain-based framework for supply chain traceability
  1. Tez No: 775847
  2. Yazar: ELİF BAĞNU KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ERKAYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Mevcut rakı tedarik zincirindeki sahtecilik ile mücadele etmek için rakının, hammadde tedarikçisinden perakendecisine kadarki tüm sürecin verilerine şeffaflık sağlayarak rakı tedarik zinciri izlenebilirliği için kavramsal sistem mimarisi tasarlanması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada, blokzincir teknolojisi olan Hyperledger Fabric çerçevesi, akıllı sözleşmeler ve QR koddan yararlanılarak rakı tedarik zinciri izlenebilirliği için mimari tasarlanmıştır. Bulgular: Önerilen blokzincir tabanlı rakı tedarik zinciri izlenebilirlik mimarisiyle rakının menşeinin ve süreç bilgilerinin şeffaflığının ve izlenebilirliğinin sağlandığı sonucuna varılmıştır. Sonuç: Önerilen mimari, hammaddeden şişeye kadar gerçekleştirilen tüm süreçler için şeffaflığın ve izlenebilirliğin sağlandığı sonucuna varılmış ve böylece rakının orijinalliği korunarak rakı sahteciliğinin olabildiğince önüne geçilebileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: In order to combat counterfeiting in the current raki supply chain, it is aimed to design a conceptual system architecture for raki supply chain traceability by providing transparency to the data of the entire process from the raw material supplier to the retailer. Method: In this study, Hyperledger Fabric framework, which is a blockchain technology, has been designed as an architecture for raki supply chain traceability by using smart contracts and QR code. Findings: It was concluded that with the proposed blockchain-based raki supply chain traceability architecture, the origin of the raki, the transparency and traceability of process information are ensured. Results: It was concluded that the proposed architecture ensures transparency and traceability for all processes from raw material to bottle, and thus, it is foreseen that raki counterfeiting can be prevented as much as possible by preserving the originality of the raki.