Sağlıklı bireylerde medial ark yüksekliği ile kor kas enduransı, lumbal propriyosepsiyon, lumbal lordoz ve postür arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between medial arch height and core muscle endurance, lumbar proprioception, lumbar lordosis and posture in healthy individuals
- Tez No: 775859
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM SUNER KEKLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, sağlıklı bireylerde medial longitudinal ark yüksekliği ile kor kas enduransı, lumbal propriyosepsiyon, lumbal lordoz ve postür arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmaya 19-25 yaş aralığında toplam 94 sağlıklı birey (yaş: 21,04±1,35, boy uzunluğu: 1,68±0,09 cm, vücut ağırlığı: 67,80±16,23 kg, VKİ:23,62±4,73 kg/m2) dahil edildi. Katılan bireylerin medial longitudinal ark yüksekliğinin belirlenmesi için Naviküler Düşme Testi (NDT), kor kas enduransının değerlendirilmesi için McGill tarafından oluşturulan gövde fleksiyon, gövde ekstansiyon, lateral köprü testleri ve yüzüstü köprü testi uygulandı. Lumbal lordoz ve lumbal propriyosepsiyon ölçümü dijital inklinometre kullanılarak yapıldı. Postür değerlendirmesi için New York Postür Değerlendirme Yöntemi (NYPDY), denge değerlendirmesi için Y Denge Testi, fiziksel performans değerlendirmesi için Tek Bacak Sıçrama Testi kullanıldı. Bel ağrısı olan bireylere Oswestry Disabilite İndeksi (ODİ) uygulandı. Katılımcılar pronasyonlu ayak, nötral ayak ve supinasyonlu ayak olmak üzere üç grupta sınıflandırıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between medial arch height and core muscle endurance, lumbar proprioception, lumbar lordosis and posture in healthy individuals. A total of 94 healthy individuals between the ages of 19-25 (age: 21.04±1.35, height: 1.68±0.09 cm, weight: 67.80±16.23 kg, BMI:23.62±4.73 kg/m2) included in the study. The Navicular Drop Test was used to determine the medial arch height of the participants. The trunk flexion, trunk extension, lateral bridge tests created by McGill and prone bridge test, were used to evaluate the core muscle endurance. Lumbar lordosis and lumbar proprioception were measured using a digital inclinometer. New York Posture Assessment Method was used for posture assessment, Y Balance Test for balance assessment, and Single Leg Jump Test for physical performance assessment. Oswestry Disability Index was applied to individuals with low back pain. Participants were classified into three groups as pronated foot, neutral foot and supinated foot.