Deneysel alerjik kontakt dermatit fare modelinde hidrojen sülfür donörü sodyum sülfürün antipruritik ve antiinflamatuvar etkileri
- Tez No: 775858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dermatoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Dermatology, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada hidrojen sülfür donörü sodyum sülfürün lokal ve sistemik yolla uygulanmasının alerjik kontakt dermatit belirtileri olan kaşıntı ve ödem üzerine olası etkisini göstermeyi ve etkinin hangi inflamatuvar hücreler-sitokinler üzerinden olduğunu belirlemeyi amaçladık. Seksen BALB/c dişi fare rastgele lokal veya sistemik olmak üzere iki ana gruba ayrıldı. Her ana grup kendi içinde beş alt gruba ayrıldı. Farelerde deneysel alerjik kontakt dermatit modeli DNFB kullanılarak oluşturuldu. Farelerin karın bölgesine 1. ve 2. gün %0,2'lik 100 mikrolitre DNFB uygulanarak duyarlılaştırma yapıldı. 7. gün farelerin her iki kulağına 20 mikrolitre %0,3 DNFB uygulanarak sataşma yapıldı. Sataşma sonrası 3. ve 25. saatlerde H2S donörü Na2S sistemik olarak 0,2-2 ve 20mg/kg/i.p. dozlarında ve lokal olarak 1-3 ve 10 nmol/kulak/i.d. dozlarında uygulandı. Sataşma sonrasında 24. ve 48. saatlerde kulak kalınlıkları ölçüldü ve kaşınma davranışları sayıldı. Ölçümlerin ardından 48. saatte kulak dokusu ve kan örneği alındı. Serum ve kulak dokusu sitokin seviyeleri ölçüldü. Dokular histolojik ve immünohistokimyasal olarak incelendi. Lokal 3-10 nmol/kulak, sistemik 20 mg/kg Na2S tedavisi 48.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to show the possible effects of local and systemic application of the hydrogen sulfide donor sodium sulfide on itching and edema, which are the symptoms of allergic contact dermatitis, and to determine which inflammatory cells-cytokines mediate the effect. Eighty BALB/c female mice were randomly divided into two main groups: local or systemic. Each main group was divided into five subgroups in its own. An experimental model of allergic contact dermatitis in mice was established using by DNFB. Sensitization was performed by applying 100 microliters of 0.2% DNFB to the abdominal region of mice on the 1st and 2nd day. On the 7th day, elicitating was done by applying 20 microliters of 0.3% DNFB to both ears of the mice. At 3 and 25 hours after elicitation, the H2S donor Na2S was administered systemically at doses of 0.2-2 and 20 mg/kg/i.p. and locally at doses of 1-3 and 10 nmol/ear/i.d. At 24 and 48 hours after elicitation, ear thickness was measured and scratching behaviors were counted. Ear tissue and blood samples were taken at 48 hours after the measurements. Serum and ear tissue cytokine levels were measured. Tissues were examined histologically and immunohistochemically.