Investigation of the effect of heroin on glutathione metabolism at metabolomic level
Eroinin glutatyon metabolizması üzerindeki etkisinin metabolomik düzeyde araştırılması
  1. Tez No: 775863
  2. Yazar: ŞİLAN ÇATAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA SABUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Eroinin Glutatyon Metabolizması Üzerindeki Etkisinin Metabolomik Düzeyde Araştırılması. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Farmasötik Toksikoloji Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2023. Eroin, sentetik bir opioid türevleri arasında yer alan ve bağımlılık yapma potansiyeli oldukça yüksek olan bir maddedir. Eroin kullanımına bağlı olarak ciddi toksik etkiler ortaya çıkabilmektedir. Bu etkilerin ortaya çıkmasında farklı pek çok mekanizma etkili olmakla birlikte, ana toksik etki mekanizması içinde oksidatif stres oluşumu ve glutatyon (GSH) tüketimi de yer almakta, kullanıcılarda ciddi oksidatif hasar meydana getirmektedir. Bu tez çalışmasında SH-SY5Y nöroblastoma hücre hattında eroinin glutatyon metabolizması üzerindeki etkilerinin hem hedefli hem de hedefsiz metabolomik analizlerle araştırılması, in siliko modelleme yöntemleri ile GSH yolağındaki enzimlerle eroinin ilişkisinin ortaya konması, N-asetilsistein (NAC) ile Nasetilsistein amidin (NACA) bu toksisite üzerindeki olası etkilerinin ortaya konarak bağımlılardaki genel sağlık durumlarına katkı sunacak bir ön çalışma yapılması amaçlanmıştır. Elde edilen bulgular, eroine bağlı oluşan sitotoksik cevabın NAC ve NACA uygulaması ile önlendiği, ayrıca GSH düzeylerinde eroin uygulaması ile görülen azalmanın da GSH öncü maddeleri ile engellendiği belirlenmiştir. Ancak NAC ve NACA kıyaslandığında koruyuculukları açısından aralarında analamlı bir fark görülmemiştir. Ayrıca yapılan in siliko moleküler modelleme çalışmalarında GSH yolağındaki önemli enzimlerden biri olan glutatyon transferaz ile eroinin en önemli metaboliti olan morfin arasında anlamlı bir bağlanma belirlenmiştir. Metabolomik çalışmaları da hem glutatyon hem de sistein metabolizma yolaklarının eroin uygulaması ile değiştiğini ve eroin toksisitesinde bu hedeflerin önemli olduğunu göstermiştir. Yapılan literatür taramasında eroin toksisitesine karşı N-asetilsistein ile N-asetilsistein amidin karşılaştırmalı etkisinin metabolomik düzeyde incelendiği bir çalışmaya rastlanmamış olup, ileride klinikte de eroin bağımlıları üzerinde uygulanabilecek bir alternatif yaklaşımın geliştirilmesine katkıda bulunulması planlanmaktadır. Dolayısıyla, planlanan çalışma ile elde edilecek veriler, söz konusu bilimsel boşluğun dolmasına katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Çatak, Ş. Investigation of the Effect of Heroin on Glutathione Metabolism at Metabolomic Level, Hacettepe University Graduate School of Health Sciences Pharmacy Department of Pharmaceutical Toxicology Master of Science Thesis, Ankara, 2023. Heroin is a substance that is a synthetic opioid derivative with a high addictive potential. Serious toxic effects may occur due to heroin use. Although many different mechanisms are effective in the emergence of these effects, oxidative stress formation and glutathione (GSH) consumption are also included in the main toxic effect mechanism, causing serious oxidative damage to users. In this thesis study, investigating the effects of heroin on glutathione metabolism in SH-SY5Y neuroblastoma cell line with both targeted and untargeted metabolomic analyzes, revealing the relationship of heroin with enzymes in the GSH pathway with in silico modeling methods, It is aimed to conduct a preliminary study that will contribute to the general health status of addicts by revealing the possible protective effects on this toxicity with N-acetylcysteine (NAC) and N-acetylcysteine amidine (NACA). According to the findings, it was determined that the cytotoxic response due to heroin was prevented by NAC and NACA administration, and the decrease in GSH levels with heroin administration was also prevented by GSH precursors. However, when NAC and NACA were compared, there was no significant difference between them in terms of protection. In addition, in silico molecular modeling studies, a significant binding was determined between glutathione transferase, one of the important enzymes in the GSH pathway, and morphine, the most important metabolite of heroin. Metabolomics studies have also shown that both glutathione and cysteine metabolism pathways are altered by heroin administration and these targets are important in heroin toxicity. In the literature review, no study was found in which the comparative effect of NAC and NACA against heroin toxicity was examined at the metabolomic level, and it is planned to contribute to the development of an alternative approach that can be applied to heroin addicts in the future. Therefore, it will contribute to filling the scientific gap in the development of treatment approaches.