Delta scuti türü değişen yıldız 44 taurinin zonklama döneminin evrim ile değişimi
Period variation of the delta scuti type variable 44 tauri dueto stellar eudrution
  1. Tez No: 77587
  2. Yazar: MUAMMER KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. CAN AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
V ÖZET DELTA SCUTİ TÜRÜ DEĞİŞEN YILDIZ 44 TAURİ'NİN ZONKLAMA DÖNEMLERİNİN EVRİM İLE DEĞİŞİMİ KAYA,Muammer Yüksek Lisans Tezi,Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Tez Yöneticisi:Doç.Dr.Can AKAN Şubat 1998, 72 sayfa Bu tezde Delta Scuti türü ışık değişimi gösteren 44 Tau yıldızının günümüze kadar yapılmış gözlemleri kullanılarak evrimle dönemlerindeki değişimlerin belirlenmesi ve bu değişimlerin kuramsal çalışmalarla uyum içerisinde olup olmadıklarının araştırılması amaçlanmıştır. H-R diyagramında Cepheid kararsızlık kuşağının alt bölgesinde yer alan bazı Delta Scuti yıldızlarında gözlenen dönem değişim miktarlarının kuramsal çalışmaların öngördüğü değerlerle uyum göstermediğinin anlaşılması bu çalışmanın gerekçesini oluşturmaktadır. Bu konuda yürütülecek çalışmaların ışığı altında kuramsal modellerin iyileştirilmesi başarılabilecektir. Dönem analizinde PERIOD adlı paket program kullanılmıştır. Bu program yedi tane sinüzoidi birlikte bir ışık eğrisine fit edebilmektedir. Burada ışık eğrisinin birden fazla sinüzoidal bileşenin lineer kombinasyonundan oluştuğu varsayılmaktadır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT PERIOD VARIATION OF THE DELTA SCUTI TYPE VARIABLE 44 TAURI DUE TO STELLAR EVOLUTION KAYA, Muammer MSc in Astrophysics Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Can AKAN February 1998, 72 pages In this thesis,the period variation of the Delta Scuti type variable 44 Tauri due to stellar evolution has been investigated and compared with the piredictions of the theoretical models. The requirement for this study emerged since some of the Delta Scuti stars located in the lower part of the Cepheid instability strip show period variation rates which can not be explained by theoretical models. Further work on these stars can help us. to improve the theoretical models. The analysis has been carried out by the program PERIOD. This program can fit up to seven sinusoids simultaneously to a light curve assuming that the light curve consists of the linear combination of more than one sinusoidal component.