Cognitions and affects: Towards a Spinozistic theory of emotions
Bilişler ve afektler: Spinozacı bir duygu kuramına doğru
  1. Tez No: 775884
  2. Yazar: BERK YAYLIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CORRY SHORES
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Geçtiğimiz birkaç on yılda Spinoza akademide yeniden keşfedilen felsefecilerin başında yer aldı. Ancak bu yeniden keşfedilen ilgi çoğunlukla siyaset felsefesiyle sınırlı kaldı. Tezimdeki çalışma alanım Spinoza'nın duygu teorisine odaklanıyor ve Spinoza'dan çıkabilecek muhtemel bir duygu kuramına bakmaya çalışıyor. Çalışma iki ana kısımdan oluşacaktır. İlk kısım (Bölüm 2, 3) çağdaş duygular teorisinin bilişsel ve bilişsel olmayan ayrımının yarattığı gerilimin çerçevesinde incelenmesinden oluşacaktır. Bilişsel duygu kuramları ya duygu deneyimimiz açısından zaruri olan bedensel/fizyolojik değişimleri açıklayamamakta ya da bir birlikten yoksun olmaktadır. Bilişsel olmayan (ya da bedensel) duygu kuramları da yönelimsellikten ya da yönelimsel zenginlikten yoksun kalmaktadır. Çağdaş teoriler arasında geniş bir görüş yelpazesi olmasına rağmen, bu çalışmaya James-Lange teorisi ve onun eleştiri ve çağdaş uyarlamaları ile başlayarak sonuçlarına değineceğim. İkinci bölümde (Bölüm 4, 5, 6), asıl niyetim, bilişsel ve bilişsel olmayan ayrımı da dahil olmak üzere çağdaş teorilerin bazı sorunlarına cevap verebilecek bir duygu teorisi tanıtmak için Spinoza'nın Etik kitabının yeni bir okumasını yapmak ve gerekli yerlerde değişikliklerde bulunmaktır. Bu nedenle, bu çalışma Spinoza'nın duygu teorisinin yeni bir okumasını üretmeye ve bu çağdaş ikilemi bu Spinozacı tablo ışığında yanıtlamaya çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
During the last several decades, Spinoza became one of the rediscovered philosophical masters in the academia. However, this rekindled interest is mostly confined to political philosophy. My intended work area in my dissertation focuses on Spinoza's theory of emotion and a possible Spinozistic theory of emotion. The study will have two main parts. The first part (Chapters 2, 3) will consist of unpacking problems of the contemporary theory of emotions in virtue of the main tension between cognitive and noncognitive theories. Cognitive theories lack bodily changes that are essential to our emotional experience, or they lack unity. Noncognitive theories (or embodied/somatic theories) lack intentionality or richness of intentionality. Although there is a wide range of views among contemporary theories, I start with the James-Lange theory and investigate its contemporary ramifications, starting with criticisms and moving on to contemporary adaptations. In the second part (Chapters 4, 5, 6), my main intention is to read and modify Spinoza's Ethics to introduce a theory of emotions that can respond to some problems of contemporary theories, including the cognitive and noncognitive divide. Therefore, this work will try to produce a novel reading of Spinoza's emotion theory and attempt to answer this contemporary tension in the light of this Spinozistic picture.