Erkeklerde erken dönem uyumsuz şemalar ve ilişki bağımlılığının kadına yönelik şiddet eğilimine etkisi
Early maladaptive schemas in men and the effect of relationship addiction on violence tendency against women
  1. Tez No: 654195
  2. Yazar: MUSTAFA DUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİDE GÜLİZ KOLBURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kadına yönelik şiddet, kadınların fiziksel ve psikolojik sağlıklarını olumsuz yönde etkileyen, özgürlüklerini kısıtlayan ve toplumsal yaşamda yer almalarını engelleyerek onları güçsüzleştiren yaygın bir toplumsal sorundur. Erken dönem uyumsuz şemalar; anılar, duygular, bilişler ve beden duyumlarından oluşan, kişinin kendisini ve diğer bireylerle ilişkilerini konu alan, çocukluk ve gençlik çağlarında ortaya çıkıp yaşam boyunca gelişen ve işlevselliği bozan, yaygın ve kapsamlı bilişsel örüntülerdir. Erken dönem uyumsuz şemalar ile kişinin şiddet eğilimi arasında güçlü bir ilişki söz konusudur. Bu çalışma ile, kadına yönelik şiddet eğilimi olan erkeklerin erken dönem uyumsuz şema oluşumunda etkili anne ve baba tutum düzeylerinin ve ilişki bağımlılık düzeylerinin şiddet eğilimi olmayan erkeklere göre yüksek olup olmadığının ölçülmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, kadına yönelik şiddet eğilimi olan erkeklerde erken dönem uyumsuz şemalara temel oluşturduğu varsayılan ebeveynlik biçimlerinin değerlendirilmesi amacıyla Young Ebebeynlik Ölçeği (YEBÖ) ile yapılan çalışmadan elde edilen veriler yorumlanmıştır. Ayrıca ilişkilerdeki, bağımlılık derecesini belirlemek amacıyla Spann-Fischer İlişki Bağımlılığı Ölçeği (SFİBÖ) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Violence against women is a common social problem that negatively affects women's physical and psychological health, restricts their freedom, and weakens them by preventing them from taking part in social life. Early maladaptive schemas; memories, emotions, cognitions and physical sensations, consisting of relations with oneself and other individuals, and evolving throughout life and functionality begin to appear in childhood and adolescence impairs cognitive patterns are widespread and comprehensive. There is a strong association between early maladaptive schemas and one's propensity for violence. In this study, it is aimed to measure whether the maternal and paternal attitudes of men with a propensity for violence against women are higher than those of men with a propensity for violence and relationship dependency levels. In this context, the data obtained from the Young Midwifery scale (YEBÖ) study was interpreted to evaluate the default parenting patterns that are the basis for early maladaptive schemas in men with a tendency towards violence against women. In addition, the Spann-Fischer relationship dependence scale (SFIBÖ) was used to determine the degree of dependence in relationships.