Üniversite öğrencilerinde gizli işitme kaybı
Hidden hearşng loss in university students
- Tez No: 775885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE UFUK DERİNSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Konuşma ve Ses Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Üniversite öğrencilerinde kişisel kulaklıklarla müzik dinleme alışkanlıklarının işitme sistemi üzerine etkilerini ve gizli işitme kaybı bulgularını değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Çalışmamız 3 aşamada planlanmıştır. İlk aşamada anket üzerinden genel müzik dinleme alışkanlıkları değerlendirilmiştir . 2. aşamada Tahmini Günlük Total Gürültü Seviyeleri (TGTGS)'ne göre katılımcılar 3 gruba ( düşük risk ayrılarak, immitansmetrik değerlendirme, otoakustik emisyon, konvansiyonel odyometri, yüksek frekans odyometri değerlendirmeleri yapılmıştır. 3.aşamada TGTGS'ne göre katılımcılar 2 gruba ayrılmıştır. Düşük Riskli Grup (DRG) (n=25; ≤75dB (A)) ve Yüksek Riskli Grup (YRG)(n=25: ≥80dB (A)) olarak belirlenmiştir. Bu aşamada katılımcılara Türkçe Matris Test, Elektrokokleografi, tiptrot ve yüzey elektrotları kullanılarak İşitsel Beyinsapı Cevapları testleri yapılmıştır Bulgular: İlk aşamaya katılan katılımcıların %37,9 'unun ( n=143) TTGGS'leri 80dB (A)'dan yüksektir. 2. aşamada TTGGS'ne göre 70dB SPL (A)'dan düşük olanlar DR (n=25; 24 K, 2 E), 70- 80 dB SPL (A) arası olanlar orta risk grubu (OR) (n=39; 34 K, 5 E) ve 80 dB SPL (A)'dan fazla olanlar YR (n=25; 21 K 4 E) olarak 3 gruba ayrılmıştır. Tinnitus görülme oranı, TTGGS arttıkça artmaktadır ve gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p>0,001). Konvansiyonel ve yüksek frekans odyometre eşikleri gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemiştir (p>0,05). 3. aşamada YRG, -5 SGO ve -7,5 SGO koşullarında diğer gruplara göre daha kötü performans göstermiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective The purpose of this study is To evaluate the effects of personal listening to music with headphones on the hearing system and hidden hearing loss findings in university students. Material and methods: Our study is planned in 3 stages general music listening habits were evaluated through the questionnaire. In the second stage, the participants were divided into 3 groups (low risk and immitansmetric evaluation, otoacoustic emission, conventional audiometry, high frequency audiometry evaluations according to the Estimated Daily Total Noise Levels (TGTGS). Risk Group (DRG) (n = 25; 75dB (A)) and High Risk Group (YRG) (n = 25: ≥80dB (A)). Auditory Brainstem Responses tests were performed using Results: The TTGGS of 37.9% (n = 143) of the participants participating in the first stage is higher than 80dB (A). In the second stage, those with a SPL lower than 70 dB SPL (A) according to TTGGS were DR (n = 25; 24 F, 2 E), those between 70-80 dB SPL (A) were in the medium risk group (OR) (n = 39; Those more than 34 K, 5 E) and 80 dB SPL (A) were divided into 3 groups as YR (n = 25; 21 K 4 E). The incidence of tinnitus increases as TTGGS increases, and the difference between the groups is statistically significant (p> 0.001). Conventional and high frequency audiometer thresholds did not show statistically significant difference between the groups (p> 0.05). In the third stage, YRG performed worse than the other groups under -5 SGO and -7,5 SGO conditions (p 0.05).