He effect of melatonin on chemotherapeutic activity of paclitaxel on HCT-116-human colon cell line
Melatoninin HCT-116 insan kolon hücre hattında paklitakselinkemoterapötik aktivitesine etkisi
- Tez No: 775887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU GEMİCİ BAŞOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kolorektal kanser en sık görülen kanser tiplerinden biridir. Kemoterapötik ajanların kombine tedavi stratejileri, kanser araştırmalarının önemli bir alanıdır. Paklitaksel (PTX), çok sayıda kanser türünü tedavi etmek için kullanılan bir kemoterapi ilacıdır. Ancak, PTX tedavisine direnç ve değişkenlik, kliniklerde bu ilacın kullanımını kısıtlamaktadır. Epifiz bezi tarafından üretilen melatonin (MTN)'in sirkadiyen ritimin regülasyonu olarak bilinen temel işlevinin yanı sıra, çeşitli kanser türlerine karşı anti-kanser etkileri de gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı MTN'nin PTX'in kemoterapötik aktivitesine etkisini belirlemektir. Çalışmamızda insan kolorektal kasinoma hücre hattı, HCT-116 kullanılmıştır. Watersoluble tetrazolium-1 (WST-1) kolorimetrik hücre proliferasyon analiz kiti kullanılarak PTX ve MTN'nin toksisitesi, etken dozu ve maruz kalma süresini belirlenmiştir. HCT-116 hücreleri, 24 saat süre ile MTN, PTX ve MTN+PTX'in farklı kombinasyonları ile muamele edilmiş, MEBCYTO Apoptosis Kit kullanılarak Flow sitometri yöntemi ile apoptoz ve nekroz bulguları elde edilmiştir İstatistiksel analiz tek yönlü Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testleri kullanılarak SPSS 18 yazılım programı yardımı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is one of the most prevalent cancer type. Combinatorial treatment strategies are important field of cancer research. Paclitaxel (PTX) is a chemotherapy medication used to treat huge number of types of cancer. However, the resistance to the PTX treatment restrict its use in the clinics. Melatonin (MTN) is mainly produced by pineal gland. Besides its well-known function as the regulation of the circadian rhythm, anticancer effects have been indicated. The aim of this study is to determine the effect of MTN on PTX treatment. In our study, human colorectal carcinoma cell line, HCT-116 was used. The toxicity, the dose and the duration of exposure of PTX and MTN were determined using the water-soluble tetrazolium-1 (WST-1) colorimetric cell proliferation assay kit. HCT-116 cells were treated with different combinations of MTN, PTX and MTN + PTX for 24 hours. Apoptosis and necrosis findings were obtained by flow cytometry using MEBCYTO Apoptosis Kit. Statistical analysis was performed using Kruskal Wallis and Mann Whitney U tests with helping of SPSS 18 software program.