Pierre Bourdieu'nün modern toplumlarda hiyerarşi görüşü üzerine bir inceleme
An investigation on Pierre Bourdieu's view of hierarchy in modern societies
  1. Tez No: 775902
  2. Yazar: MUSTAFA SÜMER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bourdieu, modern toplumlarda toplumsal alandaki değişim ve gelişimleri kendi kavramsal çerçevesi etrafında açıklama yoluna gitmiştir. Bourdieu, toplumsal çevrede insanların davranış ve eylemlerini gerçekleştirirken, içinde bulunduğu fiziksel, psikolojik ve toplumsal ortama alan adını vermektedir. Alanlar içerisinde bulunan bireyler tarafından belirlenen ortamlardır. Alanlar içinde bulunan bireylerin toplumsal özelliklerine göre değişiklik göstermektedirler. Habitus kavramı ise bireyleri alan ve topluma hazırlayan, toplumdaki değişimlerin hem toplumsal hem de bireysel anlamda sebebi olan, bir takım alışılagelmiş davranışlar veya nesneler bütünü olarak değerlendirilebilir. Habitus kavramı bireyleri toplumsal çevreye uyumlu kılmakla birlikte; toplum içerisindeki bireylerin davranışlarının şekillenmesinde etkili olan bir niteliktedir. Bunun yanı sıra habitus tarafından belirlenmiş bir ortamda yaşayan bireyler aynı zamanda da habitusu belirlemektedirler. Bourdieu'nün toplum hakkındaki incelemelerinde kullandığı sermaye kavramı ise toplumsal alana giren, habitus tarafından belirlenirken habitus üzerinde de belirleyici etkisi olan bireylerin toplum içerisinde sahip oldukları kabaca ekonomik, toplumsal ve kültürel başlık altında toplanabilecek birikimleridir. Bireyler toplum içerisinde sınıfsal konumları ve yaşadıkları çevrelere göre farklı sermaye türlerine farklı miktarlarda sahip olabilmektedirler. Bourdieu, toplumsal alanlarda bulunan bireylerin sermayelerini korumak için girdikleri mücadelelerin sınıfsal konumların temelinde yattığını dile getirmektedir. Habitus, alan ve sermaye arasında meydana gelen etkileşimler; toplumsal çevredeki birey davranışları ve toplum işleyişi hakkında daha net bilgilere ulaşılmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Bourdieu has tried to explain the changes and developments in the social field in modern societies around his own conceptual framework. While Bourdieu performs the behaviors and actions of people in the social environment, he names the physical, psychological and social environment he is in. They are the environments determined by the individuals in the areas. They vary according to the social characteristics of the individuals in the areas. The concept of habitus, on the other hand, can be evaluated as a set of habitual behaviors or objects that receive and prepare individuals for society, and are the cause of changes in society both socially and individually. Although the concept of habitus makes individuals compatible with the social environment; It is a quality that is effective in shaping the behavior of individuals in society. In addition, individuals living in an environment determined by habitus also determine the habitus. The concept of capital, which Bourdieu uses in his studies on society, is the accumulation of individuals who enter the social sphere, which is determined by habitus, and which has a decisive influence on habitus, which can be roughly grouped under the heading of economic, social and cultural. Individuals can have different types of capital in different amounts according to their class position in the society and the environment they live in. Bourdieu states that the struggles of individuals in social spheres to protect their capital lie on the basis of class positions. Interactions between habitus, space and capital; It provides access to clearer information about individual behavior in the social environment and the functioning of society.